«Ψυχάρες» στους «8» του Κυπέλλου -Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ (3-2 σετ) επί του ΠΑΟΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια

Μεγάλη εμφάνιση και ψυχή από τα κορίτσια της ΑΕΚ

Την πρόκριση της στους «8» του Κυπέλλου πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ στη Νέα Φιλαδέλφεια σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Η τρίτη φετινή νίκη επί του ΠΑΟΚ ήταν και η πιο …γλυκιά για την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη που έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά στο τέλος μίλησε η ψυχή. Η ΑΕΚ βρέθηκε να προηγείται με 2-0 σετ αλλά δεν μπόρεσε να «τελειώσει» το ματς στα τρία σετ με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 2-2. Στο τάι μπρέικ οι «φιλοξενούμενες» έχοντας και το ψυχολογικό αβαντάζ προηγήθηκαν ακόμα και με 10-6 αλλά σε εκείνο το σημείο μίλησε η ψυχή των αθλητριών της ΑΕΚ. Με μια συγκλονιστική ανατροπή ισοφάρισαν σε 13-13 και πέρασαν μπροστά με 14-13. Παρότι ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε δύο φορές σε 16-16 στο τέλος οι «κιτρινόμαυρες» πήραν τη νίκη με 18-16 που έδωσε το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Δυναμικό ξεκίνημα

Με πολύ ώριμη εμφάνιση και καθαρό μυαλό η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-23. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 13-13. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε κάποια εύκολα λάθη των «κιτρινόμαυρων» και για πρώτη φορά πήρε προβάδισμα στο σετ με 14-17. Οι αθλήτριες του Κώστα Αρσενιάδη δεν το έβαλαν κάτω. Με πολύ καλό μπλοκ και πίεση από το σερβίς η «Ένωση» …έτρεξε ένα σερί 4-0 και ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ παίρνοντας προβάδισμα με 18-17 και 21-19. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε προσωρινά με 23-23 αλλά η ΑΕΚ με το σερβίς της Βεργίδου «καθάρισε» το σετ  με 25-23.

Ίδια εικόνα περίπου και στο δεύτερο σετ με την ΑΕΚ να πατάει καλά στο γήπεδο ακολουθώντας το αγωνιστικό της πλάνο. Προηγήθηκε με 11-10 και 14-11 με το εξαιρετικό σερβίς της Βεργίδου. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη συνέχισε να διατηρεί το πλεονέκτημα της με 16-13. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της στην άμυνα ισοφαρίζοντας σε 16-16. Η συνέχεια ανήκε και πάλι στην ΑΕΚ που προηγήθηκε με 23-21 και 24-22 για να πάρει τελικά τη νίκη με το ίδιο σκορ 25-23 και 2-0 σετ.

«Πλήρωσε» τα λάθη της

Στο τρίτο ο ΠΑΟΚ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί για να γυρίσει στο παιχνίδι. Πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ με 16-9 και 18-12. Η ΑΕΚ μείωσε προσωρινά σε 18-21 αλλά έχασε το σετ με 21-25. Οι «κιτρινόμαυρες» έδειχναν να καταρρέουν στο τέταρτο σετ όπου δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να βρουν λύσεις στην πίεση του ΠΑΟΚ. Τα πολλά εύκολα λάθη στην υποδοχή αλλά και το βελτιωμένο μπλοκ των «φιλοξενούμενων» είχε ως αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 16-25 και το 2-2 στα σετ με το παιχνίδι να οδηγείται στο τάι μπρέικ.

Εκεί η φιλοξενούμενη ομάδα φάνηκε να έχει το ψυχολογικό αβαντάζ με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10-6. Οι «κιτρινόμαυρες» δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη. Με την Τερέλ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση της η ΑΕΚ ισοφάρισε προσωρινά σε 13-13, προηγήθηκε τρεις φορές με 15-15, 16-15 για να πάρει τελικά τη νίκη με 18-16 και 3-2 σετ μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 21-25, 16-25, 18-16

Τα σετ: 25-23, 25-23, 21-25, 16-25, 18-16 σε 124′
*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 11 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 10 άσσους, 63 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.
Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 4 (3/18 επ., 1 άσσος, 45% υπ. – 33% άριστες), Λίντσεϊ 129(15/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 28% άριστες), Βεργίδου 6 (0/5 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερέλ 20 (19/64 επ., 1 μπλοκ), Γκουντιμένκο 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπράουν 16 (11/22 επ., 5 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 58% υπ. – 42% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.-11% άριστες), Παππά, Τσοχατζή, Καββαδία 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ)

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 13 (10/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 6 (3/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μερτέκη 3 (2/9 επ., 1 άσσος, 22% υπ. – 11% άριστες), Φιντόν 25 (18/51 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 67% υπ.-48% άριστες), Κογιάρ 24 (20/51 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λι Ντ. 1 (1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 53% υπ. – 41% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 άσσος), Κλέπκου 13 (10/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ.-46% άριστες).

Η Ανάλυση του Άρης-ΑΕΚ 1-2 από τον Άκη Ζήκο | AEK After 22/04/24 (VIDEO)