Σοκαρισμένη από την απώλεια του Ανγκόλα η ΑΕΚ έχασε (101-81) εύκολα στο Περιστέρι

Μετά τη νέα αναποδιά η ΑΕΚ ήταν ανήμπορη να κοντράρει το Περιστέρι και έχασε εύκολα με 101-81

Η αποδεκατισμένη ΑΕΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας το Περιστέρι για την 12η αγωνιστική της Basket League και γνώρισε την ήττα με 101-81.

Βαριά ήττα για την ΑΕΚ από το Περιστέρι με 101-81, σε έναν αγώνα στην σκιά του σοκ για το πρόβλημα υγείας του Μπράιαν Ανγκόλα. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να είναι ανταγωνιστικοί για πάνω από 15 λεπτά στο αγώνα, αφού ήταν εμφανής η απουσία του καλύτερου της παίκτη από το παρκέ, ενώ και το Περιστέρι βρήκε λύσεις από τον νεοποκτηθέντα Πολωνό Τόμας Γκιέλο που την εκτέλεσε από την περιφέρεια. Στο παιχνίδι έκαναν το ντεμπούτο τους οι Κουζέλογλου και Ράουτινς που έδειξαν ότι μπορούν να προσφέρουν πράγματα στην Ένωση.

Ο Στέφανος Δέδας ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κολόμ, Φλιώνη, Παππά, Γκρίφιν και Χάμερ, ενώ ο Μίλαν Τόμιτς παρέταξε τους Κατσίβελη, Μωραΐτη, Πέτεγουει, Μπράουν και Χρυσικόπουλο. Το Περιστέρι με 2 εύστοχα τρίποντα πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ με την ΑΕΚ να απαντάει με πικ εν ρολ του Χάμερ (12-8). Οι δύο ομάδες παρόλο που είχαν καλές επιλογές στην επίθεση, ήταν χαλαρές στην άμυνα με την ΑΕΚ να περνάει μπροστά με τρίποντο του Παππά (19-22). Πολύ υψηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με το Περιστέρι να προηγείται με 28-25.

Ο νέος παίκτης του Περιστερίου Γκέλο έγινε με το καλημέρα παράγοντας στο ματς με 3/3 τρίποντα που έδωσαν διαφορά 9 πόντων (34-25). Η ΑΕΚ μετά από ώρα ξεκόλλησε χάρις στον Χάμερ και μείωσε την διαφορά που είχε ξεφύγει (36-29). Απίστευτα πράγματα από τον Γκιέλο που εκτελούσε ανενόχλητος την ΑΕΚ από την περιφέρεια με 4/4 τρίποντα (42-29). Με πέντε σερί πόντους από Γκρίφιν και Κολόμ η ΑΕΚ μείωσε σε 42-34 έχοντας μεγάλες δυσκολίες και στις μεριές του παρκέ. Ο Ράουτινς πέτυχε τους πρώτους του πόντους με την ΑΕΚ, ευστοχώντας σε τρίποντο μειώνοντας για την ΑΕΚ σε 48-39, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο που δεν ήταν καθόλου καλό αμυντικά για την Ένωση.

Με τρίποντο του Παππά ξεκίνησε η ΑΕΚ την 3η περίοδο για να απαντήσει αμέσως ο Πέτεγουει (56-45). Ο Κουζέλογλου μπήκε και αυτός στην εξίσωση του αγώνα σκοράροντας 8 πόντους αλλά η διαφορά είχε πάει σε διψήφια μεγέθη (62-50). 6-0 σερί για το Περιστέρι με τον Χρυσικόπουλο να εκτελεί την Ένωση και το ματς ξέφυγε κατά πολύ από τα χέρια της ΑΕΚ, φτάνοντας την μεγαλύτερη διαφορά (71-53).Ο Γκιέλο συνέχισε να σκοτώνει την ΑΕΚ από την περιφέρεια, ενώ ο Παππάς προσπαθούσε επιθετικά για την Ένωση (74-60). Καλάθι και φάουλ από τον Χάμερ μείωσε στους 13 (76-63).

Ίδια εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο με την που προσπαθούσε να μειώσει αλλά το Περιστέρι να διατηρεί την διαφορά στα επίπεδα των 14-16 πόντων και απλά να την συντηρεί (80-65). Η διαφορά πήγε στους 20 με την ΑΕΚ ανήμπορη να παίξει είτε άμυνα είτε επίθεση και το ματς απλά οδηγήθηκε προς το τέλος με τις 2 ομάδες να παίζουν ελεύθερα εφόσον είχε κριθεί η υπόθεση νίκη. Ο Κουζέλογλου πάλευε στις 2 ρακέτες για την ΑΕΚ και έδειξε διάθεση και ελπιδοφόρα μηνύματα για το μέλλον (89-75).Τελικό αποτέλεσμα 101-81

Περιστέρι-ΑΕΚ: 101-81

Δεκάλεπτα: 28-25, 48-39, 76-63, 101-81

Περιστέρι (Τόμιτς): Κόζι 9, Μωραίτης 8, Πέτεγουεϊ 18, Χρυσικόπουλος 16, Μπράουν 7, Γκρέι, Ζούγγρης, Φίλιππας, Γκιέλο 17, Χρηστίδης, Ευσταθιάδης 4, Κατσίβελης 14.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 14, Σαξιώνης, Φλιώνης 5,Ράουτινς 3, Φιλιππάκος , Παππάς 16,Γκρίφιν 14, Καρλής ,  Μαυροειδής , Χάμερ 14, Κουζέλογλου 14.

Η Ανάλυση του Άρης-ΑΕΚ 1-2 από τον Άκη Ζήκο | AEK After 22/04/24 (VIDEO)