Θα μάθετε να σέβεστε - Η μισή ΑΕΚ των Μοϊκανών στο Final 4!

Τρομερή εμφάνιση και ψυχή από 7-8 παίκτες της ΑΕΚ με τρομερό Ανγκόλα κόντρα στο Περιστέρι και τις αλητείες Τόμιτς (90-77)

Η ΑΕΚ με μια μυθική εμφάνιση από τους «πολεμιστές» της προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος επικρατώντας 90-77 του Περιστερίου.

Τεράστια νίκη (90-77) για την ΑΕΚ των χιλίων προβλημάτων που με απίστευτο πάθος και μαεστρική καθοδήγηση από τον Στέφανο Δέδα κατάφερε να περάσει στο Φάιναλ-4 του Κυπέλλου. Η Ένωση με μόλις 7 ενεργούς παίκτες διέλυσε το Περιστέρι που επέμενε να γίνει ο αγώνας θεωρώντας ότι έχει πλεονέκτημα με τις απουσίες της ΑΕΚ. Ένας εξωγήινος Ανγκόλα έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο με άξιους συμπαραστάτες τους Χάμερ, Γκρίφιν και Παππά, ενώ όλα τα παιδιά έδωσαν ό,τι είχαν, γνωρίζοντας μοναδική αποθέωση από τον κόσμο στο τέλος.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με Φλιώνη, Παππά, Ανγκόλα Χάμερ και Γκρίφιν ενώ ο Μίλαν Τόμιτς παρέταξε τους Κόζι, Σαλούστρο, Γκρέι, Μακρί και Μπράουν. Δυνατό και παθιασμένο ξεκίνημα για την ΑΕΚ που προηγήθηκε νωρίς με 6-2. Αντεπίθεση του Περιστερίου και σερί 12-0 έδωσε την ευκαιρία να περάσει στο σκορ και να προηγηθεί (6-14). Με προσωπικές προσπάθειες ο Γκρίφιν μείωσε για την ΑΕΚ με τρίποντο (13-16). Η ΑΕΚ προσπαθούσε αλλά η αστοχία της από το τρίποντο (1/9) δεν την άφηνε να πλησιάσει περισσότερο, όπως και οι περιορισμένες λύσεις, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-21.

Με ένα γρήγορο 7-0 το Περιστέρι ξέφυγε στο σκορ με διψήφιο νούμερο με το έργο της ΑΕΚ να γίνεται πολύ δύσκολο από την αρχή (15-28). Η Ένωση απάντησε με ένα δικό της 6-0 και ξαναμπήκε στο ματς (21-28). Με συνεχόμενα καλάθια του Παππά η ΑΕΚ μείωσε ακόμα περισσότερο χάρις στην ένταση που έβαλε στην άμυνα (28-33). Τρίποντο από τον Ανγκόλα και η ΑΕΚ πλησίασε στον πόντο πλέον με το γήπεδο να παίρνει φωτιά (36-37). Με εντυπωσιακό κάρφωμα του Χάμερ η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά παίζοντας με πάθος και πηγαίνοντας το παιχνίδι εκεί που ήθελε (40-39). Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε ένα απίθανο δεκάλεπτο που σκόραρε 33 πόντους και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 48-45.

Με 3 πόντους του Ανγκόλα ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με την ΑΕΚ να παίρνει για πρώτη φορά διαφορά 6 πόντων (51-45). Τρομερό πάθος από την Ένωση στην άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση με την διαφορά να ανεβαίνει και άλλο (58-50). 5-0 σερί για το Περιστέρι που  πλησίασε με τον Μακρί αλλά ο Ανγκόλα συνέχιζε ζεστός στην επίθεση της ΑΕΚ (60-55). Με βολές από τις δύο ομάδες το σκορ έγινε 64-61, με τις άμυνες να είχαν σκληρύνει και τα καλάθια έμπαιναν με δυσκολία. Με ένα χαμένο τρίποντο του Φλιώνη στην εκπνοή του δεκαλέπτου η ΑΕΚ κρατούσε το προβάδισμα στο σκορ (68-65).

Σχεδόν 2 λεπτά πέρασαν στην τέταρτη περίοδο για να μπουν οι πρώτοι πόντοι από τον Χάμερ με το σκορ στο 70-65. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τον Φλιώνη και τον Ανγκόλα η ΑΕΚ ξέφυγε με 9 πόντους 7 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (79-70). Με ασταμάτητο Ανγκόλα η ΑΕΚ συνέχιζε να διατηρεί μια διαφορά πηγαίνοντας προς το τέλος του αγώνα (84- 74). Τελικά νίκησε η ΑΕΚ άνετα στο τέλος με 90-77

AEK-Περιστέρι 90-77

Δεκάλεπτα: 15-21, 48-45, 68-65, 90-77

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης 31, Πετρόπουλος 3, Ανγκόλα 31, Φιλιππάκος 2, Παππάς 13,Γκρίφιν 17, Καρλής , Χάμερ 15.

Περιστέρι (Τόμιτς): Μακρί 15, Κόζι 13, Πέτεγουεϊ 4, Χριστίδης 7, Χρυσικόπουλος 10, Κατσίβελης 4, Μπράουν 9, Σαλούστρος 4, Γκρέι 10, Ζουγκρής, Μίλερ 1, Σταυρακόπουλος.