Ευρωπαϊκό αντίο με αξιοπρέπεια για την ΑΕΚ, ήττα (81-69) από την Τρεβίζο

Η ΑΕΚ πάλεψε με όσες δυνάμεις είχε, αλλά έχασε στην Ιταλία στο φινάλε της ευρωπαϊκής διαδρομής

Η ΑΕΚ έχασε στον τελευταίο της Ευρωπαϊκό αγώνα για φέτος από την Τρεβίζο με 81-69.

Η Ένωση προδόθηκε από την περιφερειακή της άμυνα και επέτρεψε στους Ιταλούς να ευστοχήσουν σε 16 τρίποντα, μερικά από αυτά σε κρίσιμα σημεία. Ήταν εμφανές ότι οι παίκτες της Τρεβίζο είχαν κίνητρο για την νίκη σε αντίθεση με τους αντίστοιχους της ΑΕΚ. Το θετικό είναι ότι δεν τραυματίστηκε κανείς στο φινάλε της αποτυχημένης Ευρωπαϊκής πορείας της Ένωσης.

Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ που προηγήθηκε νωρίς με 2-7, παίζοντας έξυπνα στην επίθεση. Μεγάλο μπλακ άουτ για την Ένωση που έμεινε χωρίς πόντο για πολύ ώρα και την Τρεβίζο να παίρνει το προβάδισμα (14-10). Ο Στέφανος Δέδας χρησιμοποιούσε όλο το ρόστερ που είχε στην διάθεση του για να μην επιβαρύνει και άλλο τους παίκτες του, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 19-12.

Βροχή τριπόντων από τους Ιταλούς που τιμώρησαν την ζώνη της ΑΕΚ και το σκορ ξέφυγε νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο (26-13). Με τρίποντο του Πετρόπουλου, η Ένωση μείωσε στους 10 που ήταν εμφανές ότι δεν είχε κίνητρο για το παιχνίδι (30-20). Η ζώνη της ΑΕΚ δεν έφερνε αποτέλεσμα με τους Ιταλούς να ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι και να μεγαλώνουν την διαφορά (42-23). Με καλάθι του Χάμερ, έκλεισε ένα κακό πρώτο ημίχρονο για την Ένωση που ήταν πίσω στο σκορ με 45-29.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο και με δυνατή άμυνα έκανε ένα σερί 2-9 μείωσε σε μονοψήφια την διαφορά (47-38). Η ΑΕΚ συνέχιζε να ροκανίζει την διαφορά και έφτασε μετά από πολύ ώρα στο -6 (55-49). Η Ένωση με αντεπίθεση διαρκείας έκλεισε ένα πολύ καλό δεκάλεπτο στο οποίο το σκορ ήταν 14-24 και βρέθηκε ξανά κοντά στην Τρεβίζο (59-53).

Οι παίκτες της Τρεβίζο συνέχισαν να τιμωρούν την άμυνα ζώνης της ΑΕΚ με την διαφορά να ανεβαίνει και πάλι (67-58). Η διαφορά έπαιζε στο όριο των 6-10 πόντων με τους παίκτες της ΑΕΚ να μην μπορούν να μειώσουν παραπάνω την διαφορά (67-61). Ο Σοκολόφσκι ήταν σε μεγάλη μέρα και με το 4ο τρίποντο του ανέβασε πάλι την διαφορά (77-61). Το σκορ ξέφυγε και πάλι και ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι με τους Ιταλούς να παίρνουν την δεύτερη θέση στον όμιλο.

Τρεβίζο-ΑΕΚ: 81-69

Δεκάλεπτα: 19-12, 45-29, 59-53, 81-69

Τρεβίζο (Μενέτι): Μπορτολάνι 14, Κίλο 13, Τζόουνς 10, Ράσελ 17, Σοκολόφσκι 14, Κάσαριν, Φαγκιάν, Ίμπρο 5, Πελιτσάρι, Σίμς 8

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 7, Σαξιώνης, Φλιώνης 2, Πετρόπουλος 3, Ανγκόλα 15, Φιλιππάκος 3, Γκρίφιν 23, Καρλής , Χάμερ 16.