Πήρε τον πόντο και την πρόκριση η ΑΕΚ - Έχασε με 3-2 σετ από την Καλαμάτα αλλά εξασφάλισε την 3η θέση

Η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει με 2-0, αλλά επέστρεψε εξασφαλίζοντας τον βαθμό που χρειαζόταν για την πρόκριση στην επόμενη φάση

Τον πρώτο της μεγάλο στόχο πέτυχε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από την Καλαμάτα στη Νέα Φιλαδέλφεια για την 9η αγωνιστική της Preleague αλλά πήρε τον βαθμό που χρειαζόταν για να εξασφαλίσει την 3η θέση της βαθμολογίας στον όμιλο της.

Η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση ισοφάρισε σε 2-2 σετ και παρά την ήττα στο τάι μπρέικ πανηγύρισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος όπου έξι ομάδες θα διεκδικήσουν τις τρεις θέσεις που οδηγούν στην Volleyleague. Η ΑΕΚ έφτασε τους 13 βαθμούς ενώ προηγούνται Καλαμάτα και Κέρκης με 23 και 21 αντίστοιχα όπου επίσης προκρίθηκαν από τον Α’ όμιλο καθώς απομένει μόνο μια αγωνιστική για να ολοκληρωθεί η πρώτη φάση του πρωταθλήματος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τον Πίπερ να κάνει ό,τι θέλει, προηγήθηκε με 4-2 και 5-3. Η «Ένωση» διατηρήσει το +2 έως το 10-8. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 10-10, ενώ ξέφυγαν στο σκορ με 12-16. Με τους Θεοδόση και Πίπερ, η ΑΕΚ μείωσε αρχικά σε 15-16, ενώ με μπλοκ και πόντο του Καβαρινού, πήρε κεφάλι στο σκορ με 17-16. Ο Παύλου κράτησε την ΑΕΚ στο σετ (20-20, 22-23), όμως η Καλαμάτα με πιο καθαρό μυαλό στους τελευταίους πόντους, πήραν το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-6 και 4-8. Η ΑΕΚ μείωσε με τον Θεοδόση σε 7-10 και 12-15. Η ομάδα της Καλαμάτας με βελτιωμένο μπλοκ δυσκόλεψε την ΑΕΚ, φτάνοντας έτσι στο 16-25 και το 0-2 στα σετ.

Όμοια ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Η ομάδα της Καλαμάτας προηγήθηκε με 7-10. Με τους Παύλου και Πίπερ η ΑΕΚ έφερε το σετ στα ίσια (10-10), ενώ ο Καπίρης με ωραίο τελείωμα έκανε το 12-11. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 17-17. Με τον Πίπερ να «εκτελεί» με κάθε τρόπο, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο πόντων (19-17, 20-18). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-20, όμως με τον Πετσιά να καλύπτει το μπλοκ η ΑΕΚ «ξέφυγε» με 23-21. Οι παίκτες της Καλαμάτας υπέπεσαν σε υπέρβαση (24-21) και με νέο λάθος, η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-21 (1-2).

Στο τρίτο σετ, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν φουριόζοι. Καπίρης και Θεοδόσης με μπλοκ έκαναν το 5-2, ενώ ο Ράμος με εντυπωσιακό μονό μπλοκ έδωσε «αέρα» 4 πόντων στην «Ένωση» (6-2). Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Πετσιά να σταματήσει τους αντιπάλους, ενώ ακολούθησε μπλοκ από τους Καπίρη και Θεοδόση (8-2). Ο κόσμος έδωσε μεγάλη ώθηση στην ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου και η ΑΕΚ συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο. Με νέα μπλοκ και μπλοκ άουτ η ΑΕΚ έφτασε στο 16-7. Ο Πετσιάς έκανε το 18-9, ενώ με νέο μπλοκ του Ράμος σημειώθηκε το 21-11. Πίπερ και Παύλου ολοκλήρωσαν την επικράτηση της ΑΕΚ στο σετ με 25-14 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ και την ομάδας μας στην επόμενη φάση.

Στο τάι μπρέικ, το αρχικό 1-0 με τον Πίπερ, έγινε 1-4, μετά από λάθη των «κιτρινόμαυρων». Η ΑΕΚ με τον Ράμος στο σερβίς αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσια (5-5), εν μέσω αποθέωσης από τον φίλαθλο κόσμο. Η ομάδα της Καλαμάτας ξέφυγε και πάλι στο σκορ με 6-10 και 8-11. Ο Παύλου μείωσε σε 9-12, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το σετ με 10-15 και 2-3 στα σετ

Τα σετ: 22-25, 16-25, 25-22, 25-14, 10-15

Α.Ε.Κ. (Άκης Χατζηαντωνίου): Πετσιάς, Παύλου, Ράμος, Πιέπερ, Καπίρης, Θεοδόσης / Αχιλλεόπουλος (λ), Μουσικάς (λ), Καβαρινός.

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Πελεκούδας, Δαλακούρας, Παλέντζας, Χαραλαμπίδης, Χριστόφας, Δημητούλης / Μπούρας (λ), Μπέσης, Κατσιαφλάκας.