Ευρώπη τέλος για την ΑΕΚ, σκληρή ήττα (83-89) από τη Φάλκο στα Λιόσια

Στον «τελικό» επιβίωσης στο BCL, η ΑΕΚ ήταν κατώτερη των προσδοκιών και έχασε το ματς και την Ευρώπη

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 83-89 από την Φάλκο Σομπατέλι στα Λιόσια για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οδυνηρή ήττα για ΑΕΚ από την Φάλκο με 83-89, που σε συνδυασμό με την νίκη της Ρίγα, αποκλείστηκε από την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η ΑΕΚ σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν μπόρεσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, καθώς ήταν νευρική, άστοχη και χωρίς καθαρό μυαλό. Οι Ούγγροι χωρίς να κάνουν κάτι ιδιαίτερο, απλά παίζοντας σοβαρά και πειθαρχημένα κέρδισαν και εξασφάλισαν την πρόκριση. Από την ΑΕΚ κορυφαίος ήταν ο Έρικ Γκρίφιν που προσπάθησε πολύ μαζί με τον Ανγκόλα αλλά το 6/26 τρίποντα ήταν καταδικαστικό για την Ένωση.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τους Κολόμ Ααγκόλα, Βαουλέτ, Γκρίφιν και Χάμερ. Η Ένωση δέχτηκε 2 τρίποντα στις πρώτες επιθέσεις της Φάλκο αλλά απάντησε με τον Χάμερ (5-8). Κακή αμυντικά η ΑΕΚ δεχόταν σε κάθε επίθεση καλάθι χωρίς να παλεύει τις φάσεις και ήδη η Φάλκο είχε πάρει διαφορά (7-16). Η είσοδος του Παππά έδωσε πνοή στην επίθεση της ΑΕΚ όμως τα αμυντικά προβλήματα παρέμεναν με τους Ούγγρους να τα βάζουν από παντού (16-21). Καμία συγκέντρωση από την ΑΕΚ που έκλεισε ένα πολύ κακό δεκάλεπτο, δεχόμενη 26 πόντους, έχοντας μόλις δύο φάουλ, με την Φάλκο να έχει 4/7 τρίποντα (15-26).

Καλύτερα ξεκίνησε την 2η περίοδο η ΑΕΚ που έκανε ένα γρήγορο 7-0 και μείωσε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (22-26). Ανέβηκε η ένταση σε άμυνα και επίθεση, η Ένωση άρχισε να βγάζει άμυνες και έφτασε σε απόσταση βολής (23-26) με τον Ανγκόλα να ζεσταίνεται. Η Φάλκο βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι μετά από πολύ ώρα και ξέφυγε πάλι με 25-33. Η ΑΕΚ ήταν πολύ άστοχη (10/30 σουτ) και δεν μπορούσε να πετύχει εύκολους πόντους στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα είχε πρόβλημα με το πικ εν ρολ των Ούγγρων (29-39). Ο Βαραντι είχε κάνει μεγάλη ζημιά από την περιφέρεια κάθε φορά που πλησίαζε η ΑΕΚ κρατώντας την διαφορά στους 8 (34-42). Η ΑΕΚ με καλάθι του Παππά τελείωσε ένα πολύ κακό ημίχρονο με κολακευτική διαφορά για την εμφάνιση της και την αστοχία της (38-42).

Κακό ξεκίνημα στο 2ο ημίχρονο για την ΑΕΚ και οι Ούγγροι με ένα 0-7 ξέφυγαν και πάλι (38-49).  Νέο σερί από την Φάλκο που ήλεγχε το ρυθμό του αγώνα για να το διακόψει ο Ανγκόλα με προσωπική ενέργεια (45-55). Με το πρώτο τρίποντο του Ανγκόλα η ΑΕΚ επέστρεψε στο σκορ και μείωσε στους 5 (50-55). Τρίποντο και δίποντο του Γκρίφιν και η ΑΕΚ πλησίασε για πρώτη φορά στον 1 πόντο (55-56). Με καλάθι του Περλ στην εκπνοή του δεκαλέπτου παρέμεινε στο +4 η Φάλκο (61-65).

Καλάθια εκατέρωθεν για τις 2 ομάδες στην 4η περίοδο με την ΑΕΚ να έχει πλησιάσει αλλά να μην μπορεί να πάρει προβάδισμα (66-70). 4 σερί πόντοι και η Φάλκο ξέφυγε και πάλι ενώ οι παίκτες της ΑΕΚ μοιάζουν να ξέμειναν από δυνάμεις (69-74). Κακές επιλογές από την ΑΕΚ άνοιξαν και πάλι την διαφορά ενώ ο χρόνος τελείωνε (72-78). Πολύ δύσκολο τρίποντο του Ανγκόλα και η ΑΕΚ μείωσε στους 3 (75-78). Τρίποντα μαχαιριά από τον Βάραντι με την Φάλκο να πηγαίνει στο +7 (77-84).

ΑΕΚ – Φάλκο: 83-89

Δεκάλεπτα: 15-26, 38-42, 61-65, 83-89

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 2, Σαξιώνης, Φλιώνης , Πετρόπουλος , Ανγκόλα 22, Φιλιππάκος , Παππάς 13,Γκρίφιν 24, Καρλής ,  Μαυροειδής 6, Βαουλέτ 4, Χάμερ 12.

Φάλκο(Κονάκοφ): Κέλερ 11, Περλ 18, Βαράντι 20, Μπένκε 15, Κλαρκ 2, Γκόλομαν 6, Σοβεγκιαρντο, Κόβακς 2, Μπάρατς 15, Βεράστο, Σομόγκι.