ΑΕΚ: Νέα νίκη με Ηλιούπολη (39-22) και κορυφή για την γυναικεία ομάδα χάντμπολ

Η ΑΕΚ έκανε το 4 στα 4 στο πρωτάθλημα

Την τέταρτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε της Ηλιούπολης 2006 με 39-22 για την 5η αγωνιστική του Β’ Υποομίλου του 1ου Ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Η ΑΕΚ κατέκτησε ακόμα ένα δίποντο παραμένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο πεντάλεπτο δεν ήταν ιδιαίτερα εύκολο για την ΑΕΚ που βρήκε λύσεις και κατάφερε να πάρει προβάδισμα (3-2). Στο 15αλεπτο, ωστόσο, οι «κιτρινόμαυρες» του Κωνσταντίνου Κότσιρα εξασφάλισαν μια διαφορά 5 τερμάτων (10-5), η οποία μέχρι το ημίχρονο διπλασιάστηκε με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να βρίσκεται μπροστά στο ημίχρονο έχοντας ανοίξει την ψαλίδα (20-10).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ηλιούπολη δεν μπορούσε να επιμείνει στον ρυθμό του πρώτου μέρους ενώ απ’ τη πλευρά της η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι. Στο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου το σκορ είχε φθάσει στο 26-16, αλλά η «Ένωση» κατάφερε να ξεφύγει στα μισά (29-17) και πέντε λεπτα πριν το τέλος είχε φθάσει στα 16 τέρματα διαφορά. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε, με την ΑΕΚ να επικρατεί 39-22.

ΑΕΚ – Ηλιούπολη 39-22
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-4, 10-5, 13-7, 17-9, 20-10 (ημ.), 24-14, 26-16, 29-17, 33-19, 36-20, 39-22.
ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Κότσιρας): Τσικνή, Κίτσιου 7, Ζάγκα 1, Παπανικολάου, Μανδαμαδιώτη 1, Ψαριώτη 8, Κουτροδήμου, Κατσίκα 9, Βέλεμ 5, Παύλου, Μετάι, Μπρεάνου Χρ. 2, Μπανάση, Μπρεάνου Μ. 1, Μαυρίδου, Πατρώνη 5.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Γεώργιος Ζαχαράκης): Σιώρη, Χατζηλιάδου, Φοινικοπούλου 3, Λουρίδα 1, Χούτου 3, Ποδηματά 3, Αμπατζή, Υφαντή, Πανταζή, Παπανδρέου, Καραγρηγορίου, Ρήγα 2, Μαρούλη, Δημητρίου, Παπαγιαννοπούλου 10.
Διαιτητές: Κινατζίδης-Μυλωνάς. Δίλεπτα: 5-7. Πέναλτι: 5/5-6/12.