Η ΑΕΚ «καθάρισε» τον Δούκα (29-41) και τώρα ο Ολυμπιακός!

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ νίκησε τον Δούκα με 41-29

Με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ συνέτριψε τον Δούκα με 41-29 στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» για την 11η αγωνιστική της Handball Premier.

Η «Ένωση» δείχνοντας την δυναμική της κατάφερε να πάρει μια ευρεία νίκη απέναντι σε έναν αξιόμαχη αντίπαλο που προσπάθησε να της βάλει δύσκολα μόνο για ένα ημίχρονο. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια κατέκτησε τους δύο βαθμούς που χρειαζόταν και πλέον στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι με Ολυμπιακό την προσεχή Τετάρτη στο ΟΑΚΑ.

Σοβαρεύτηκε και προηγήθηκε

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να προσπαθεί να βρει ρυθμό μέσα στο παιχνίδι. Τα πολλά εύκολα λάθη τα εκμεταλλεύτηκε ο Δούκας που πέτυχε τρία γρήγορα τέρματα με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 5-2. Η «Ένωση» αντέδρασε και «ψαλίδισε» την διαφορά με τον Δούκα να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα. Η ΑΕΚ ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 10-10 με τον Τζηρά και 11-11 με τον Πλάθα ο οποίος πραγματοποίησε πολύ καλό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι που ήταν αρκετά δραστήριοι προηγήθηκαν εκ νέου με 13-11. Η ΑΕΚ βελτίωσε αισθητά την άμυνα της, βρήκε λύσεις στην επίθεση και ακολούθησε ένα πολύ καλό πεντάλεπτο όπου με ένα επιμέρους 4-0 πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με 13-14 με σκόρερ τον Καλόμοιρο. Ο Μόγια ανέβασε και άλλο την διαφορά ενώ ο Αραμπατζής έδωσε για πρώτη φορά …αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα (15-18). Ο Μόγια έκανε και πάλι το 17-20 για την ΑΕΚ με τον Δούκα να μειώνει με πέναλτι σε 18-20 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ξέσπασε στο β’ μέρος

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο δείχνοντας να έχει πλέον τον έλεγχο του αγώνα. Προηγήθηκε με 22-25 με τον Δούκα να ισοφαρίζει προσωρινά με 24-25. Με πολύ καλές άμυνες και λύσεις στην επίθεση η ΑΕΚ προηγήθηκε με 24-27 στον αιφνιδιασμό με τον Τζηρά. Ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος για την «Ένωση» που με σερί 4-0  με τους Καλόμοιρο, Πλάθα και Αραμπατζή προηγήθηκε με 24-32 φτάνοντας την διαφορά στα οκτώ γκολ η οποία εκτοξεύτηκε και στα 10 γκολ (24-34). Τα υπόλοιπα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με την ΑΕΚ να ανεβάζει κι άλλο την διαφορά για να πάρει τελικά τη νίκη με 29-41.

Δούκας- ΑΕΚ 29-41
Τα πεντάλεπτα: 4-2, 9-6, 10-7, 13-12, 14-17, 18-20 (ημίχρονο), 21-23, 24-25, 24-30, 24-32, 26-37, 29-41.
Δούκας (Κωνσταντίνος Μπούνας): Μαρκατάτος 1, Παγιάτης 6, Παπαδάκης, Τσιγαρίδας 7, Κοβάνης 1, Μπάτης 1, Νικολίνταης, Γερουλάνος 3, Βούλγαρης, Ασλής, Πάνου, Ντούνης 1, Γιάντσα 6, Τζανιδάκης, Μπάρκας, Στεφανίτσης 3
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 6, Μπριάτκα 4, Τζηράς 5, Νικολαΐδης 4, Άντζελιτς, Στάθης, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 6, Μόγια 7, Κοτσιώνης, Ουγκάλντε 1, Μπεντζιλαλί, Δικαιούλιας 1, Καλόμοιρος 4, Μπεριά 2.
Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 3-2. Πέναλτι: 3/4, 1/1.