ΑΕΚ: Τρία στα τρία για την γυναικεία ομάδα χάντμπολ που πέρασε (11-42) «αέρας» από τα Χανιά

Τρίτη σερί νίκη για την ΑΕΚ στο χάντμπολ γυναικών

Την τρίτη της σερί νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε με 42-12 των Χανίων στην Κρήτη στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του Β’ υποομίλου της Α2 Γυναικών.

Η «Ένωση» είχε μετρούσε ήδη και δύο νίκες στην 2η και 3η αγωνιστική που την έχουν φέρει στην κορυφή της βαθμολογίας με έξι βαθμούς.

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι η ΑΕΚ μπήκε συγκεντρωμένη από την αρχή προηγήθηκε με 0-3 και στο δεκάλεπτο είχε ανεβάσει την διαφορά σε 1-8. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο 15λεπτο η «Ένωση» είχε δεχθεί μόλις 2 τέρματα, την ώρα που είχε πετύχει 13. Στο 21′ η ΑΕΚ είχε ανοίξει τη διαφορά στα 15 τέρματα (3-18), ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος ο δείκτης του σκορ είχε φθάσει στο 3-22. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο σκορ με 4-25.

Ανέβασε την διαφορά

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς η ΑΕΚ δεν είχε να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, έχοντας κτίσει και αυτή τη μεγάλη διαφορά. Στο πρώτο πεντάλεπτο οι «κιτρινόμαυρες» σημείωσαν ακόμα ένα γκολ (4-26) ενώ στη συνέχεια πάτησαν γκάζι και ανέβασαν τη διαφορά (7-29), δεχόμενες παράλληλα και 3 τέρματα από την ομάδα της Κρήτης. Μέχρι το τέλος, δεν άλλαξε κάτι, με την «Ένωση» να επικρατεί με χαρακτηριστική ευκολία 42-11.

AE Χανιά – ΑΕΚ 11-42

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 1-8, 2-12, 2-16, 3-21, 4-25 (ημ.), 5-26, 7-29, 8-31, 8-33, 9-38, 11-42.

ΑΕ ΧΑΝΙΑ (Εμμανουήλ Παπαδάκης): Ζαχαράκη, Παπανικολοπούλου 4, Δεμίρογλου 2, Σφακιανάκη, Παντελάκη 1, Κακαβελάκη, Σπανουδάκη 1, Καλατζάκη 2, Σαρτζετάκη, Λημνίδου, Γερεουδάκη, Γκογκολάκη 1.

ΑΕΚ (Κώστας Κότσιρας): Τσίκνη, Κίτσιου 1, Ζάγκα 1, Παπανικολάου 3, Μανδαμαδιώτη, Ψαριώτη 11, Κουτροδήμου, Κάτσικα 2, Παπαϊωάννου 1, Παύλου 6, Λυτρίβη, Μετάι 2, Μπρεάνου Χ. 6, Μπανάση 1, Μπρεάνου Μ., Πατρώνη 8.

Διαιτητές: Μπαγάκη – Σαματά. Δίλεπτα: 1-1. Πέναλτι: 0/0-4/4.