Συγκλονιστική ΑΕΚάρα «πάτησε» (81-77) τον Προμηθέα και τον Λιόλιο!

Τρομερός Ανγκόλα και Κόλομ στην τεράστια νίκη της ΑΕΚ στα Λιόσια επί των νεόπλουτων της Πάτρας

Μεγάλη εμφάνιση από την ΑΕΚ, κέρδισε με 81-77 τον Προμηθέα Πατρών στο κλειστό των Λιοσίων.

Μια απίστευτη ΑΕΚάρα διέλυσε τον Προμηθέα με 81-77 και έδειξε ότι δεν μασάει ούτε από τραυματισμούς, ούτε από απουσίες και προβλήματα. Με τρομερό πάθος και μπάσκετ υψηλού επιπέδου στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η Ένωση ήταν καλύτερη του Προμηθέα και κέρδισε απόλυτα δίκαια παρά το μικρό ροτέισον που έχει αυτήν την περίοδο. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ΑΕΚ, οι Μπράιαν Ανγκόλα και Κίνο Κολόμ που εκτός από 26 και 19 έκαναν όλο το παιχνίδι της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με τους Κολόμ, Φλιώνη, Ανγκόλα, Γκρίφιν και Χάμερ ενώ ο Ηλίας Ζούρος παρέταξε του Ρέι, Γκάντι, Ρογκαβόπουλο, Αγραβάνη και Γκραντ. Ο Προμηθέας ξεκίνησε το ματς με στόχευση μέσα στο καλάθι με ποστ του Γκραντ αλλά η ΑΕΚ απάντησε με τρίποντο του Κολόμ (5-4). Ακόμα ένα τρίποντο του Ανγκόλα και καλάθι του Γκρίφιν έφεραν την ΑΕΚ μπροστά (12-8). Καλά ξεκίνησε η Ένωση από την περιφέρεια που της έδινε το προβάδισμα ενώ ο Προμηθέας χτυπούσε κοντά στο καλάθι (19-17). Εξαιρετικό ντράιβ από τον Ανγκόλα που με καλάθι και φάουλ έφερε την ΑΕΚ και πάλι μπροστά (23-22). Κάρφωμα από τον Γκρίφιν στον αιφνιδιασμό και η Ένωση έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 25-22.

Με ένα γρήγορο 4-0 ο Προμηθέας πέρασε μπροστά όμως 2 βολές του Ανγκόλα επανέφεραν την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (27-26). Ο Προμηθέας συνέχισε να χτυπάει μέσα στο καλάθι μετά από πικ εν ρολ των ψηλών του με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται αρκετά σε αυτό (31-32). Με εξαιρετική άμυνα η ΑΕΚ, μπόρεσε να βάλει και πάλι σουτ στην επίθεση της με τον Ανγκόλα και να πάρει την μεγαλύτερη διαφορά της μέχρι τώρα (39-32). Το σερί της ΑΕΚ διακόπηκε από τρίποντο του Γκάντι που μείωσε για τον Προμηθέα (42-35). Με τον Ανγκόλα να πυροβολεί από την περιφέρεια η ΑΕΚ κρατούσε το προβάδισμα για να μειώσει ο Ρέι με 2 βολές (46-41). Με άλλο ένα απίθανο τρίποντο του Ανγκόλα η ΑΕΚ έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (51-43).

Κακό ξεκίνημα στο 2ο ημίχρονο της ΑΕΚ που ξαναέβαλε τον Προμηθέα στο ματς (51-47). Τρίποντο του Ανγκόλα έδωσε λύση στην αφλογιστία της Ένωσης που όμως αμυντικά δεν είχε την ίδια ένταση (56-53). Ο Κολομβιανός συνέχιζε να φορτώνει το καλάθι του Προμηθέα αλλά και οι Πατρινοί είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση τους (61-57). 4 σερί τρίποντα, 2 για κάθε ομάδα διαμόρφωσαν το σκορ της 3ης περιόδου (67-63).

Ο Γιαννόπουλος ξεκίνησε ζεστός την τελευταία περίοδο και έφερε τον Προμηθέα σε απόσταση βολής (69-66). Ο Ανγκόλα κρατούσε μόνος του την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με απίθανα σουτ όμως ο Προμηθέας πλησίαζε όλο και περισσότερο (73-71). Πολύ δύσκολο τρίποντο του Μάιλς έφερε το ματς στο πόντο (75-74). Τρομερό τρίποντο του Φλιώνη και η ΑΕΚ ξαναπήρε διαφορά 5 πόντων σε κρίσιμο σημείο του αγώνα όμως απάντησε ο Μαίλς αμέσως (79-77). Φοβερή προσπάθεια του Ανγκόλα που τράβηξε πάνω του την άμυνα έβγαλε την κατάλληλη στιγμή την ασιστ στον Χάμερ που σκόραρε κάτω από το καλάθι και η ΑΕΚ βρέθηκε στο +4 και κέρδισε το ματς.

ΑΕΚ- Προμηθέας: 81-77

Δεκάλεπτα:  25-22, 51-43, 67-63, 81-77

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 19, Σαξιώνης, Φλιώνης 12, Πετρόπουλος 3, Ανγκόλα 26, Φιλιππάκος , Παππάς ,Γκρίφιν 6, Καρλής ,  Μαυροειδής 6, Βαουλέτ , Χάμερ 9.

Προμηθέας (Ζούρος): Ρέι 13, Σβαρτς, Γκραντ 14, Γκάντι 6, Χαντ 10, Αγραβάνης 4, Ρογκαβόπουλος 6, Λάγιος, Μάιλς 13, Γιαννόπουλος 11, Μπαζίνας, Τανούλης.

Μία τετραπλή προσφορά* χωρίς κατάθεση σε περιμένει στην Betsson! *Όροι & Προϋποθέσεις. 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ