Συνεχίζει νικηφόρα η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ- Επικράτησε με 37-10 του Αρη στη Νίκαια

Εύκολη νίκη για την γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ

Εύκολη νίκη για την γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε με  37-10 στη Νίκαια του τοπικού Άρη για την 3η αγωνιστική του Β’ Υποομίλου του 1ου Ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Οι «κιτρινόμαυρες» μετά τον ιστορικό πρώτο αγώνα το προηγούμενο Σάββατο και τη νίκη επί του Ολυμπιακού Κερατσινίου, έκαναν ακόμα μία εμφατική επικράτηση δείχνοντας την ποιότητά τους από το πρώτο κιόλας λεπτό. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικά καταιγιστικές και με εξαιρετική άμυνα, άφησαν την ομάδα της Νίκαιας να σκοράρει μόνο τρεις φορές, ενώ οι «κιτρινόμαυρες» βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα 13 φορές. Με πολύ σκληρές άμυνες, αλλά και εξαιρετικές επιθέσεις απέκτησαν μια μεγάλη διαφορά δέκα τερμάτων (3-13) με αποτέλεσμα το δεύτερο μέρος να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Αυτή η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο μέρος. Μπορεί η άμυνα να χαλάρωσε αλλά η επίθεση πήρε «φωτιά». Η ΑΕΚ πέτυχε άλλα 24 γκολ και έφθασε στα 37 τέρματα συνολικά, ενώ ο Άρης Νίκαιας έφθασε στα 10 γκολ. Το συνολικό αποτέλεσμα 10-37 αντικατοπτρίζει πλήρως την μεγάλη δυναμική της ΑΕΚ, που πέρασε «αέρας» από τη Νίκαια.

Άρης Νίκαιας – ΑΕΚ 10-37

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-4, 2-6, 3-7, 3-11, 3-13 (ημίχρονο), 5-16, 6-20, 8-23, 8-28, 10-32, 10-37.

Άρης Νίκαιας (Ιωάννης Χήνος): Χούλη 3, Μαστέλλου, Παναγιωταράκου, Λουκάτου, Καρπέρη 6, Γκούλη, Σακελλαρίου, Λαγού, Χήνου 1

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Κότσιρας): Τσίκνη, Λως, Κίτσιου 2, Ζάγκα, Μανδαμαδιώτη 1, Ψαριώτη 7, Κατσίκα 2, Παπαϊωάννου, Βελέμ 5, Παύλου 5, Λυτρίβη 3, Μετάι 1, Μπρεάνου Μαρία 1, Μπρεάνου Χριστίνα 3, Μαυρίδου 1, Πατρωνά 6.

Διαιτητές: Μπράμου – Γιακάλης. Δίλεπτα: 4-1. Πέναλτι: 1/1, 1/3.