Η ΑΕΚ συνέτριψε και τον Ιωνικό με 32-20 με το μυαλό στην Καντέτεν

Εικόνες από το ΑΕΚ-Πέλιστερ

Άνετη νίκη για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ

Μια ακόμη νίκη πέτυχε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε με 32-20 του Ιωνικού Νέας Φιλαδελφείας για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η «Ένωση» παρά την κούραση από το ταξίδι στην Πορτογαλία κατάφερε να βρει ενέργεια και λύσεις και πέτυχε μια σημαντική νίκη που την διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Πλέον η προσοχή όλων στρέφεται στο παιχνίδι με την Καντέτεν την Τρίτη στην Ελβετία.

Μοιρασμένα τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες που προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους μέσα στο γήπεδο. Ο Ιωνικός προσπάθησε να αιφνιδιάσει και προηγήθηκε με 3-2 και 4-3. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο η ΑΕΚ άρχισε να ανεβάζει …ταχύτητα «χτίζοντας» σταδιακά διαφορά στο σκορ. Ο Παπαδιονυσίου έκανε το 11-9 και από κει και πέρα η «Ένωση» φρόντισε να διευρύνει την διαφορά της. Η διαφορά κλάσης ήταν εμφανής παρά το γεγονός πως ο Ιωνικός είναι μια αξιόμαχη ομάδα ενώ και η ΑΕΚ αγωνίστηκε όσο έπρεπε, κάνοντας κατά διαστήματα και συντήρηση δυνάμεων. Το 15-10 έγινε με τον νεαρό Βασιλείου ενώ ο Μπριάτκα που επίσης χρησιμοποιήθηκε στο πρώτο ημίχρονο έκανε το 17-10. Ο Ιωνικός μείωσε προσωρινά με τον Τζηρά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να διαμορφώνει το 18-12 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ανέβασε την διαφορά

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ακόμα πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάζοντας την διαφορά σε 22-14. Ο Δημητρούλιας έριξε στο παιχνίδι και τους Δικαιούλια, Ζαρίκο, Καλόμοιρο και Μπετζιλαλί δίνοντας έτσι «ανάσες» σε όλους τους παίκτες του. Οι «κιτρινόμαυροι» με πολλά τρεξίματα και ενέργεια μέσα στο παιχνίδι κατάφεραν να «κλειδώσουν» από νωρίς τη νίκη και να αγωνιστούν χωρίς άγχος δημιουργώντας όμορφες φάσεις και γκολ. Στα μισά του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ προηγούταν με 25-16 και τα τελευταία λεπτά είχαν περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα. Στο 23′ η ΑΕΚ είχε ανεβάσει την διαφορά για πρώτη φορά στο +11 (30-19). Το τελικό 32-20 ήρθε φυσιολογικά με τους «κιτρινόμαυρους» να σημειώνουν μια ακόμη άνετη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

ΑΕΚ- ΙΩΝΙΚΟΣ AFFIDEA 32-20
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 8-6, 12-8, 15-9, 18-12 (ημχ.), 21-14, 23-14, 25-16, 28-18, 31-19, 32-20
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Μπριάτκα 4, Τζηράς 9, Άντζελιτς, Στάθης, Ηλιόπουλος 4, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Φλορίδο, Κοτσιώνης 2, Ζαρίκος 1, Παπαδιονυσίου 1, Μπετζιλαλί, Δικαιούλιας 2, Καλόμοιρος 3, Μπεριά 3.
ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κιαρτζίδης, Σ. Αϊβαλιώτης 4, Βλαχόπουλος, Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Συγγάρης, Βασιλείου 2, Π. Αϊβαλιώτης, Χαντέλης 4, Μπούτος 1, Μάινας, Καραμασιώτης 1, Μαντζόπουλος 1, Λιόλιος 4, Μπαλάσκας 1, Λόλας 2
Διαιτητές: Χρόνης- Αβράμης, Δίλεπτα: 2-1, Πέναλτι: 5/6-3/3