Με νίκες συνέχισαν Ιντερ και Αγιαξ (VIDEO)

Για το απόλυτο πάει στον 3ο όμιλο ο Αγιαξ που κέρδισε με 2-1 τη Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη, όσο η Ιντερ έκανε βήμα πρόκρισης νικώντας με 2-0 τη Σαχτάρ

Τέσσερις φορές σκόραρε η Ιντερ, με τα δύο τέρματα να μετρούν και τους «Νεραντζούρι» να παίρνουν τεράστια νίκη με 2-0 απέναντι στη Σαχτάρ, την οποία άφησαν εκτός Ευρώπης.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάκι κατάφερε μέσα σε 6 λεπτά να πάρει τη νίκη ουσιαστικά, με 2 τέρματα του Έντιν Τζέκο.

Αρχικά στο 61′, όταν η μπάλα του στρώθηκε και με ωραίο πλασέ στο πλαϊνό δίχτυ άνοιξε το σκορ

και αφ’ ετέρου στο 67′, όταν εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα ακριβείας του Πέρισιτς, για να γράψει με ωραία κεφαλιά του τελικό 2-0.

Στο έτερο παιχνίδι που ξεκίνησε στις 19:55, ο Αγιαξ παρ’ όλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να κερδίσει τη Μπεσίκτας με 2-1 εκτός έδρας και να κάνει το 5/5.

Οι γηπεδούχοι λοιπόν, κέρδισαν πέναλτι στο 20ο λεπτό, όταν ο Μαζραουί  προσπάθησε να διώξει με το σώμα, όμως η μπάλα βρήκε στο χέρι του και καταλογίστηκε πέναλτι.

Ο Γκεζάλ εκτέλεσε εύστοχα και για να βάλει τη Μπεσίκτας μπροστά στο σκορ.

Ο Αγιαξ όμως παρ’ όλο που ήταν βαθμολογικά αδιάφορος, το κυνήγησε το παιχνίδι και το πήρε με ακόμη μία ανατροπή.

Στο 54ο λεπτό, ο Ταλιαφίκο βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Μπεσίκτας, έδωσε στον Αλέ, ο οποίος έχει περάσει ως αλλαγή και προ κενής εστίας έκανε το 1-1.

Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 70′, με προβολή του ίδιου παίκτη, ο οποίος υπέγραψε ακόμη μία νίκη του Αγιαξ.