Αλύγιστη ΑΕΚάρα, τσάκισε το Λαύριο (81-82) με τη μαγκιά της!

Η τεράστια ΑΕΚ δεν μάσησε από προβλήματα και αισχρή διαιτησία, κάρφωσε το Λαύριο και πήρε σπουδαία νίκη

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας το Λαύριο και πήρε σπουδαία νίκη με 82-81 για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Πολύ μεγάλη νίκη της ΑΕΚ με 81-82, κόντρα σε όλες τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει αυτόν τον καιρό. Οι τραυματισμοί, οι απουσίες και το σοκ με τον Γέλοβατς, συσπείρωσαν την ομάδα που έδειξε και πάλι άρνηση στην ήττα και απίστευτα ψυχικά αποθέματα παρόλο που έπαιζε με πολύ κοντό ροτέισον. Πολύ μεγάλη εμφάνιση από τον Ανγκόλα που έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασιστ ενώ και οι Χάμερ Κολόμ βοήθησαν με κρίσιμα καλάθια.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Παππά, Ανγκόλα, Χάμερ και Γκρίφιν ενώ το Λαύριο με τους Μουράτο, Κάρτερ, Γκόινς, Κακλαμανάκη και Περσίδη. Με τρίποντο του Γκόινς ξεκίνησε ο αγώνας για να απαντήσει με 2 βολές ο Γκρίφιν (3-2). Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ που είναι καλή στην επίθεση αλλά είχε δεχτεί 3 τρίποντα στην άμυνα (11-11). Οι Ανγκόλα και Γκρίφιν ήταν ορεξάτοι και οδηγούσαν την ΑΕΚ επιθετικά παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων (12-19). Με πολλή μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια και σωστή άμυνα η ΑΕΚ προηγήθηκε με +10 (16-26). Με ένα πικ εν ρολ του Παππά με τον Μαυροειδή, έκλεισε ένα πολύ καλό δεκάλεπτο για την ΑΕΚ (16-28) στο οποίο είχε 11/16 σουτ.

Το Λαύριο μπήκε δυνατά στην 2η περίοδο και με ένα 7-2 μείωσε την διαφορά (23-30) αλλά ο Κολόμ με ένα απίθανο τρίποντο ξαναέφερε την διαφορά στους 10. Ακόμα ένα τρίποντο του Παππά και ένα λέι-απ στον αιφνιδιασμό από τον Βαουλέτ έφεραν την μεγαλύτερη διαφορά για την Ένωση (23-38). Δύο εύκολα λάθη της ΑΕΚ έφεραν 6 πόντους στον αιφνιδιασμό για το Λαύριο που μείωσε σε 31-40 με τον Κάρτερ. Όπως ήταν φυσιολογικό, η κούραση επήλθε για την ΑΕΚ που έπαιζε με 8 παίκτες και έτσι χάλασε το καθαρό μυαλό που είχε επιθετικά με αποτέλεσμα να χάσει τον ρυθμό της, όμως κρατούσε διψήφια διαφορά (33-44). Με ένα 8-0 του Λαυρίου στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα μείωσε την διαφορά και έφτασε σε απόσταση αναπνοής στο ημίχρονο (41-44).

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πάλι με πολύ γρήγορο ρυθμό που δεν ευνοούσε την ΑΕΚ καθώς δεν θα μπορούσε να αντέξει για 40 λεπτά σε αντίθεση με το Λαύριο που μείωσε στους 3 με τον Κάρτερ (46-49). Έξι σερί πόντοι από τον Ανγκόλα, που έδωσαν ανάσες στην ΑΕΚ (48-55). Παρά την πίεση του Λαυρίου και το σκληρό παιχνίδι του στην άμυνα η Ένωση έβρισκε λύσεις με Ανγκόλα και Κολόμ αλλά δεν μπορούσε να σταματήσει αμυντικά τον Κάρτερ που είχε κάνει μεγάλη ζημία (59-68).

Καλό ξεκίνημα και στο 4ο δεκάλεπτο με τον Ανγκόλα να καρφώνει στον αιφνιδιασμό και επαναφέρει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-72). 5-0 από το Λαύριο με τον Κάρτερ και η διαφορά ξαναέπεσε στους 5 (67-72). Με 3 βολές του Χάμερ το σκορ έγινε 69-75, 4.5 λεπτά πριν το τέλος. Η ΑΕΚ ήταν άστοχη σε κρίσιμες βολές αλλά κρατούσε το προβάδισμα (73-77). Με τον Χάμερ να είναι ψύχραιμος στο τέλος και να βάζει τις κρίσιμες, η ΑΕΚ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη.

Λαύριο-ΑΕΚ:  81-82

Δεκάλεπτα:  16-28, 41-44, 59-68, 81-82

Λαύριο (Σερέλης): Λιούις 9, Κάρτερ 23, Νικολαϊδης 10, Σμιθ 7, Μουράτος 10, Αμίνου, Πιλάβιος, Κακλαμανάκης 7, Περσίδης 6, Γκόινς 3, Γερομιχαλός 6, Βουλγαρόπουλος.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 15, Σαξιώνης, Φλιώνης ,  Ανγκόλα 20, Φιλιππάκος 2, Παππάς 11,Γκρίφιν 14, Καρλής , Πετρόπουλος,  Μαυροειδής 2, Βαουλέτ 2, Χάμερ 16.