Ο Ολυμπιακός κέρδισε 90-73 την Μακάμπι στο ΣΕΦ

Χάρη σε ένα υποδειγματικό πρώτο δεκάλεπτο, σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός έθεσε τις βάσεις για μία επιβλητική νίκη, 90-73, επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η ομάδα του Πειραιά έκανε το επτά στα επτά εντός έδρας στη διοργάνωση και «έπιασε» τους Ισραηλινούς στον βαθμολογικό πίνακα, με 7 νίκες – 4 ήττες. Τώρα, ο Ολυμπιακός περιμένει στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό, με στόχο να παραμείνει αήττητος στην Basket League, τη Δευτέρα (22/11, 19:30), για την 8η αγωνιστική.

To 35-8 στο 10ο λεπτό με «βροχή» από τρίποντα δια χειρός Ντόρσεϊ (17π.) και Βεζένκοφ (15π., 6ασ.) χάλασε το «μυαλό» των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Τα υπόλοιπα έγιναν εύκολα για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, που με πιεστική άμυνα αφόπλισαν τα επιθετικά ατού των φιλοξενούμενων. Με τον Κώστα Σλούκα να πετυχαίνει 18 πόντους, τον Μουσταφά Φαλ να σημειώνει double double (12π., 11ρ., 5ασ.) και τον ΜακΚίσικ (14π.) να φορτσάρει στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός είχε μία ιδανική «πρόβα τζενεράλε» πριν τη «μητέρα των μαχών» στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Από τη Μακάμπι, διψήφιοι ήταν μόνο οι Νάναλι (14π.) και Σόρκιν (10π.).