Αδίκησε τον εαυτό της η ΑΕΚ- Τα εύκολα λάθη έφεραν και την πρώτη ήττα (27-30) από την Πέλιστερ!

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 27-30 από την Πέλιστερ στο κλειστό της Χαλκίδας

Την πρώτη της ήττα στον όμιλο της στο EHF European League γνώρισε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία έχασε με 27-30 από την Πέλιστερ στο κλειστό της Κανήθου για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ «πλήρωσε» τα πολλά εύκολα λάθη της απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που δεν «χαριζόταν» στην επίθεση. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια είχε την ατυχία να χάσει και τον Νάτσο Μόγια ο οποίος τραυματίστηκε στο 22′ του πρώτου ημιχρόνου. Το αποτέλεσμα αυτό σε καμία περίπτωση ωστόσο δεν αλλάζει τους στόχους της ΑΕΚ η οποία έχει μπροστά της εφτά ακόμα παιχνίδια για να μπορέσει να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

«Πλήρωσε» τα λάθη της

Πολύ γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν πολλά τρεξίματα μέσα στο γήπεδο. Με τις επιθέσεις να εναλλάσσονται η μια την άλλη η πιο εύστοχη ομάδα ήταν αυτή που θα έπαιρνε και προβάδισμα στο σκορ. Η ΑΕΚ φάνηκε να χάνει εύκολα την μπάλα σε πολλές φάσεις δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην Πέλιστερ να εκμεταλλευτεί τον αιφνιδιασμό και να προηγηθεί με 1-4. Η «Ένωση» ισορρόπησε προσωρινά το παιχνίδι μείωσε σε 2-4 και 4-6 αντίστοιχα. Ακολούθησε ένα πεντάλεπτο χαμένων επιθέσεων για την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια που βρέθηκε πίσω με 6-11. Το τάιμ άουτ του προπονητή της ΑΕΚ ηρέμησε την ομάδα που ανέβασε την πίεση στην άμυνα της, βρήκε λύση στην επίθεση και με τους Τζηρά και Μπεριά μείωσε σε 10-12. Με ανεβασμένη πλέον ψυχολογία προσπάθησε να διαχειριστεί με ηρεμία το παιχνίδι και κατάφερε να φτάσει για πρώτη φορά την διαφορά στο ένα γκολ (11-12) με τον Μυλωνά. Ο τραυματισμός του Μόγια στο 22′ σε συνδυασμό με τα χαμένα πέναλτι αλλά και τις λάθος επιλογές στην επίθεση οδήγησαν ξανά την Πέλιστερ στο 11-16-. Στα τελευταία λεπτά οι «κιτρινόμαυροι» με δύο καλές άμυνες και εύστοχες επιθέσεις «ψαλίδισαν» την διαφορά σε 13-16 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Αντέδρασε αργά

Η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε ούτε στο ξεκινημα του δεύτερου ημιχρόνου με την ΑΕΚ να μειώνει προσωρινά την διαφορά χωρίς ωστόσο να μπορεί να περάσει μπροστά. Η Πέλιστερ ήταν πολύ αποτελεσματική στην επίθεση και προηγήθηκε με 14-19 και 15-19. Η «Ένωση» αντέδρασε και πάλι μείωσε προσωρινά σε 17-20 και 18-21 με τους Μυλωνά και Τζηρά. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πολλά εύκολα λάθη και χαμένες μπαλιές με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανεβάσουν κι άλλο την διαφορά σε 19-25, γεγονός που οδήγησε τον Δημήτρη Δημητρούλια να καλέσει τάιμ άουτ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με την Πέλιστερ να προηγείται και την ΑΕΚ να «ψαλιδίζει» την διαφορά γνωρίζοντας εν τέλει την ήττα με 27-30.

ΑΕΚ – ΓΙΟΥΡΟΦΑΡΜ ΠΕΛΙΣΤΕΡ 27-30

Τα πεντάλεπτα: 3-5, 4-9, 6-11, 10-12, 11-14, 13-16 (ημίχρονο), 15-18, 18-22, 19-25, 21-26, 23-28, 27-30

ΑΕΚ: Αραμπατζής 3, Μπριάτκα, Τζηράς 6, Νικολαΐδης, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 2, Κοτσιώνης 1, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 3, Μπετζιλαλί, Καλόμοιρος 2, Μπεριά 2

ΓΙΟΥΡΟΦΑΡΜ ΠΕΛΙΣΤΕΡ: Μαράς, Οϊλέσκι 2, Μαρκόσφκι 1, Μαντζόφσκι 1, Μαντάλινιτς 3, Σέκελι, Τανκόσκι, Πέριτς 8, Κοστέσκι 1, Κουκόσκι, Βελκόφσκι 1, Μπόζιτς-Πάβλετιτς 3, Γκραντζιάν 2, Ομπράντοβιτς 2, Ταμποάντα 6, Κίζιτς

Διαιτητές: Πιχόν – Ρεβερέτ (Γαλλία), Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 2/6-5/5