Την ΑΕΚ θα τη σέβεστε, έβγαλε ψυχάρα και νίκησε (88-79) Ρίγα και διαιτησία

Ζωντανή στην Ευρώπη η ΑΕΚ, έπαιξε με απίστευτο πάθος και τσάκισε Ρίγα και αλήτικη διαιτησία

Η ΑΕΚ έβγαλε ψυχή, κέρδισε την Ρίγα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 88-79 και πήρε την πρώτη της νίκη στο BCL!

Πολύ μεγάλη και κρίσιμη νίκη για την ΑΕΚ απέναντι στην Ρίγα με 88-79, κόντρα σε όλες τις αντιξοότητες που αντιμετώπισε πριν και κατά την διάρκεια του αγώνα. Η ψυχωμένη Ένωση έβγαλε φοβερό πάθος για πρώτη φορά φέτος και παρότι αποδεκατίστηκε με την αποβολή του Ανγκόλα και τον τραυματισμό του Καρλή, κατάφερε με εξαιρετική άμυνα και καλό διάβασμα στην επίθεση να κερδίσει το ματς. Μακράν του δεύτερου, ο Κίνο Κολόμ ήταν ο MVP της αναμέτρησης με 26 πόντους και 6 πολύ κρίσιμα τρίποντα. Με την νίκη αυτή η ΑΕΚ μένει στο παιχνίδι της πρόκρισης και ελπίζει ότι ενισχυμένη μπορεί να τα καταφέρει στην συνέχεια.

Ο Στέφανος Δέδας ξεκίνησε με τους Φλιώνη Ανγκόλα, Παππάς, Γκρίφιν και Χάμερ. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με αρκετή ενέργεια και πάθος στο παιχνίδι της με σκοπό να μην δώσει τίποτα εύκολο στην Ρίγα και με τον Ανγκόλα προηγήθηκε με 8-5.Παρά την καλή της άμυνα, οι παίκτες της Ρίγα ευστόχησαν σε δύσκολα τρίποντα και πήραν νωρίς μια διαφορά (12-20). Μεγάλο πρόβλημα για την άμυνα της ΑΕΚ στην πρώτη περίοδο ο Ζόρικς, με 12 πόντους και 4 τρίποντα (17-23). Ένα 6-0 της Ένωσης χάρις στην καλή της άμυνα έφερε το ματς στα ίσια (25-25).

Με τρίποντο του Κολόμ η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά βρίσκοντας καλό ρυθμό στην επίθεση (30-28). Άστοχες οι δύο ομάδες με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα (34-33). Ο Κολόμ ευστόχησε στο 2ο του τρίποντο και η ΑΕΚ για πρώτη φορά πήγε στο +4 (37-33). Με 2 βολές του Χάμερ έκλεισε το ημίχρονο με 40-37 με την ΑΕΚ να βγάζει αρκετή ενέργεια.

Οι δύο ομάδες έκαναν 4 λεπτά να σκοράρουν με τον Άτε να ισοφαρίζει για την Ρίγα (40-40). Με τρίποντο του Φιλιππάκου η ΑΕΚ σταμάτησε το 7-0 σερί της Ρίγα και με τον Μαυροειδή ξαναπέρασε μπροστά (45-43). Με τρίποντο του Ανγκόλα σκόραρε η ΑΕΚ μετά από πολύ ώρα και με ντράιβ του Κολόμ προσπέρασε για ένα πόντο (50-49). Με 2 βολές από ισάριθμες τεχνικές ποινές οι Λετονοί πέρασαν μπροστά (53-56) αλλά ο Κολόμ με δύο τρομερά τρίποντα ξαναέφερε την ΑΕΚ στα ίσια (56-56). Με καλάθι του Φιλιππάκου στην εκπνοή του δεκαλέπτου ισοφάρισε η ΑΕΚ (58-58).

Με σωστό διάβασμα της άμυνας σκόραρε η ΑΕΚ στην 4η περίοδο, όμως δέχτηκε τρίποντο από τον Γουίλιαμς σε μια αδράνεια στην άμυνα της (62-63). Γινόταν μεγάλη μάχη ανάμεσα στις 2 ομάδες που εναλλάσσονταν στο προβάδισμα σε κάθε φάση (68-67). Άλλο ένα μεγάλο τρίποντο του Κολόμ και η ΑΕΚ πήγε στο +4 (71-67). Δύσκολο καλάθι του Χάμερ έφερε την ΑΕΚ στο +5 για να απαντήσει αμέσως η Ρίγα (74-70). 5-0 σερί της Ρίγα που πέρασε πάλι μπροστά (74-75). Πολύ κρίσιμο τρίποντο του Παππά στον αιφνιδιασμό έκανε το σκορ 79-75, 100 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Ο Γκρίφιν κέρδισε αντιαθλητικό και ευστόχησε σε μία βολή για να ακολουθήσει ένα φανταστικό τρίποντο του Κολόμ που κλείδωσε την νίκη (84-77).

ΑΕΚ- Ρίγα:  88-79

Δεκάλεπτα:  25-25, 40-37, 58-58, 88-79

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 26, Σαξιώνης, Φλιώνης 5,  Ανγκόλα 8, Φιλιππάκος 5, Παππάς 9,Γκρίφιν 9, Καρλής ,  Μαυροειδής 5, Βαουλέτ 4, Χάμερ 17.

Ρίγα (Γκαιλίτις): Χάμοντς 12, Γουόκερ 6, Κάρι 9, Ζόρικς 22, Ράιλι 7, Κρούμινς, Μίσκα, Γκρόμους, Γκούλμπις 11, Άτε 2, Μάντσεν 10.