Κλασικός Μαραθώνιος Αθηνών: Νικήτρια η Πριβιλέτζιο στις γυναίκες (VIDEO)

Την πρώτη θέση του κλασικού Μαραθωνίου Αθηνών κατέκτησε στις γυναίκες η Γκλόρια Πριβιλέτζιο

Την πρώτη της νίκη στον Κλασικό Μαραθώνιο Αθηνών πέτυχε η Γκλόρια Πριβιλέτζιο!

Η Ελληνίδα μαραθωνοδρόμος, τερμάτισε πρώτη σε χρόνο 2:41.30 μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στο Καλλιμάρμαρο και έχασε για μόλις 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα το ρεκόρ της Μαρίας Πολύζου (2:39.10 από το 1997).

Μάλιστα η Πολύζου, την περίμενε στον τερματισμό, έτσι ώστε να την αγκαλιάσει για την επικράτησή της.

Δεύτερη τερμάτισε η Κατερίνα Ασημακοπούλου τερμάτισε δεύτερη σε χρόνο 2:48.12, με την Βασιλική Κωνσταντοπούλου να ακολουθεί με 2:51.32.

«Ηταν πολύ όμορφη εμπειρία. Δεν έχω περάσει τόσο καλά σε μαραθώνιο. Μου βγήκε αβίαστα η κούρσα και ευχάριστα. Ήταν απολαυστική η διαδρομή από την αρχή ως το τέλος και είμαι χαρούμενη για την επίδοση, αλλά και όλο τον αγώνα.

Ηταν η μόνη φορά που πήγα σε αγώνα με την αίσθηση και δεν κοιτούσα το ρολόι (για το ρεκόρ). Ηθελα να πάω συντηρητικά και τελικά μου βγήκε καλύτερα ο αγώνας» σημείωσε η νικήτρια του φετινού Μαραθωνίου.