Ανήμπορη η ΑΕΚ, παραδόθηκε (100-75) άνευ όρων στον Παναθηναϊκό

Βαριά ήττα για την αποδεκατισμενη ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, κάκιστη η εικόνα της ομάδας και μόνη όαση οι μικροί

Ακόμα μια κακή εμφάνιση για την ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε εύκολα από τον Παναθηναϊκό με 100-75 για την έβδομη αγωνιστική της Basket League.

Εύκολη ήττα για την ΑΕΚ που έχασε από τον Παναθηναϊκό με 100-75. Η Ένωση μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική μόνο για 15 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, όσο δηλαδή η ζώνη το Στέφανου Δέδα προβλημάτιζε την επίθεση των πρασίνων. Μόλις την διάβασαν καλύτερα μπόρεσαν να βρουν ελεύθερα σουτ και να εκτελέσουν από την περιφέρεια την ΑΕΚ πετυχαίνοντας 15 τρίποντα. Η ΑΕΚ, που είχε τις απουσίες του Γέλοβατς του Πετρόπουλου προσπάθησε με να μείνει κοντά στο σκορ αλλά με την κακή της άμυνα αυτό ήταν αδύνατο. Πλέον πρέπει να συγκεντρωθεί στο πιο κρίσιμο ματς μέχρι τώρα που είναι απέναντι στην Ρίγα σε 48 ώρες, ενώ υπάρχει μεγάλη ανησυχία για τον τραυματισμό του Ανγκόλα.

Ο Στέφανος Δέδας ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Ανγκόλα, Παππά, Βαουλέτ και Γκρίφιν, ενώ ο Δημήτρης Πρίφτης με τους Μποχωρίδη, Μέικον, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη. Με 3 τρίποντα του Παππά του Ανγκόλα και του Γκρίφιν η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι (4-9). Άλλο ένα τρίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Παππά, με την ΑΕΚ να ξεκίνησε με 4/4 από την περιφέρεια (4-12). Με 2 επιθετικά ριμπάουντ ο ΠΑΟ μείωσε στους 4 (8-12). Με ένα 9-0 σερί ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ σφίγγοντας της περιφερειακή του άμυνα (13-12). Οι πράσινοι διάβασαν καλύτερα την ζώνη που έπαιζε η ΑΕΚ στην πρώτη περίοδο και μπόρεσαν να βρουν εύκολα καλάθια κοντά στο καλάθι (19-16). Με ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Πέρι στην εκπνοή της περιόδου ο Παναθηναϊκός πήρε την μεγαλύτερη του διαφορά (25-18).

Με ένα 5-0 ξεκίνησε η ΑΕΚ και μείωσε στο καλάθι, πριν σκοράρει με τρίποντο ο ΣαντΡος (28-23). Δύο κακές άμυνες της ΑΕΚ έδωσαν δύο εύστοχα τρίποντα στους πράσινους που ξέφυγαν και πάλι στο σκορ με τον ΣαντΡος (34-26). Τα τρίποντα έπεφταν βροχή στην 2η περίοδο και από τις 2 ομάδες, με τον Νέντοβιτς να παίρνει και αυτός σειρά (40-29). Ο Σαντ Ρος έκανε μεγάλη ζημιά στην άμυνα της ΑΕΚ, αφού διάβαζε σωστά την ζώνη και χτυπούσε είτε με σουτ είτε με ντράιβ (44-29). Η ζώνη της ΑΕΚ σταμάτησε να είναι αποτελεσματική και δεχόταν εύκολα καλάθια με το σκορ να είχε πάει σε διψήφια νούμερα (50-35). Η άμυνα της ΑΕΚ δεν μπορούσε να σταματήσει τίποτα από την επίθεση του ΠΑΟ και δεχόταν καλάθι σχεδόν σε κάθε επίθεση με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια (54-40).

Με ένα τρίποντο του Μποχωρίδη και μία βολή του Βαουλέτ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο (57-41). Η διαφορά άρχιζε να ξεφεύγει με τους παίκτες των πρασίνων να ευστοχούν έξω από τα 6,75 και τον Παπαπέτρου να εκτελεί την ζώνη της ΑΕΚ με 4 τρίποντα (73-49). Με το 5 σερί τρίποντο του Παναθηναϊκού από τον Κασελάκη η διαφορά έφτασε τους 26 πόντους (79-53).

Ο Στέφανος Δέδας βλέποντας πως είχε ξεφύγει η διαφορά έβαλε τον νεαρό Μιχάλη Καρλή για να πάρει λεπτά συμμετοχής πετυχαίνοντας και τους πρώτους του πόντους από την περιφέρεια (83-58). Με συνεχόμενους πόντους του Γκρίφιν η διαφορά έπεσε κάτω από τους 20 με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει αρκετά (83-65). Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τις 2 ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ. Στο παρκέ για την ΑΕΚ πέρασε και ο Σαξιώνης που πήρε και αυτός τα πρώτα λεπτά συμμετοχής του. Με προσωπικούς πόντους του Μέικον, ο αγώνας έληξε με 100-75.

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ: 100-75

Δεκάλεπτα:  25-18, 54-40, 79-53, 100-75.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 11, Μέικον 14, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 3, Καββαδάς 3, Παπαπέτρου 20, Κασελάκης 8, Γουάιτ 6, Νέντοβιτς 5, Έβανς 4, Μαντζούκας, Σαντ Ρος 16.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 5, Σαξιώνης, Φλιώνης 6, Ανγκόλα 8, Φιλιππάκος 4, Παππάς 14, Γκρίφιν 18, Καρλης 3,  Μαυροειδής 4, Βαουλέτ 3, Χάμερ 10.