ΑΕΚ: Σαν σε προπόνηση τον Άρη Νικαίας (20-39) με το μυαλό στη Πέλιστερ!

Εικόνες από το Αρης Νίκαιας-ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πήρε μια εύκολη νίκη επικρατώντας με 39-20 του Άρη στη Νίκαια για την 6η αγωνιστική και διατήρησε το αήττητο σερί της στο φετινό πρωτάθλημα

Μια εύκολη νίκη πανηγύρισε σήμερα η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία σαν σε προπόνηση επικράτησε του Άρη στη Νίκαια με 30-29 για την 6η αγωνιστική της Handball Premier και διατήρησε το αήττητο σερί της.

Σε ένα παιχνίδι που αποτέλεσε περισσότερο σαν μια δυνατή προπόνηση, η ομάδα παρουσιάστηκε σοβαρή και έδειξε έτοιμη για την μεγάλη ευρωπαϊκή αναμέτρηση με την Πέλιστερ . Ο προπονητής του «Δικεφάλου», Δημήτρης Δημητρούλιας είχε την ευκαιρία να προχωρήσει σε αρκετές αλλαγές δίνοντας και  «ανάσες» στους παίκτες του πριν τον σημαντικό αγώνα της Τρίτης στη Χαλκίδα. Στα θετικά η εμφάνιση των νεαρών αθλητών που εκμεταλλεύτηκαν τον χρόνο συμμετοχής που τους δόθηκε και έδειξαν πως είναι έτοιμοι ανά πάσα στιγμή να βοηθήσουν την ομάδα όταν τους ζητηθεί.

Σοβαρή από την αρχή

Η ΑΕΚ μπήκε σοβαρή από την αρχή στο παιχνίδι και η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων δεν άργησε να φανεί. Ο Τζηράς με τρία γκολ στα πρώτα λεπτά έκανε το 4-6 για την ΑΕΚ η οποία μετά το πρώτο πεντάλεπτο ανέβασε ακόμα περισσότερο …ταχύτητα. Με τους Ουγκάλντε, Πλάθα και Μπεριά να σκοράρουν η «Ένωση» ξέφυγε αρχικά σε 4-10 για να κάνει γρήγορα το 6-15. Κάπου εκεί ο Δημήτρης Δημητρούλιας αποφάσισε να κάνει και αρκετές αλλαγές στο παιχνίδι βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Νικολαϊδη, Παπαδιονυσίου, Δικαούλια και Καλόμοιρο.

Οι «κιτρινόμαυροι» κρατούσαν εύκολα την διαφορά στο σκορ ενώ σε πολύ καλή μέρα ήταν για μια ακόμη φορά και ο Πέτρος Μπουκοβίνας. Όσο περνούσε η ώρα ο Άρης έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των «κιτρινόμαυρων» και ήθελε περισσότερο να μην αφήσει την διαφορά να πάρει μεγάλη έκταση. Ο Παπαδιονυσίου με δύο γκολ αλλά και ο Καλόμοιρος στο τέλος διαμόρφωσαν το 11-22 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Τυπική διαδικασία

Σε τυπική διαδικασία εξελίχτηκε και το δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ να κάνει μια δυνατή προπόνηση πριν τον αγώνα της Τρίτης. Η «Ένωση» συνέχισε με σοβαρότητα και δεν άργησε να ανεβάσει κι άλλο την διαφορά σε 14-31 και 16-36. Ο Δημητρούλιας έβαλε στο παιχνίδι και τους Κοτσιώνη και Μπριάτκα δίνοντας έτσι «ανάσες» σε αρκετούς βασικούς. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την ΑΕΚ να διατηρεί εύκολα την διαφορά περίπου στα 20 τέρματα για να πάρει στο τέλος τη νίκη με 39-20.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΑΕΚ 20-39

Τα πεντάλεπτα: 3-5, 4-10, 5-13, 7-15, 8-18, 11-22 (ημίχρονο), 13-24, 13-28, 15-33, 16-36, 17-39, 20-39

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Τζανακάκης, Σαμαράς 1, Ταουσάνης 5, Τζάνος, Πατσουλίνης, Μάργαρης 2, Κοκκοράκης 1, Ακερμανίδης, Τόμσον, Χουρσουντιάν 4, Μινάρδος, Γραμματικόπουλος, Τζουβάρας 2, Βελαώρας, Τσάνινος 1, Τσαμούρης 2

ΑΕΚ: Αραμπατζής 4, Τζηράς 6, Νικολαΐδης 2, Άντζελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 1, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 3, Δικαιούλιας 3, Καλόμοιρος 6, Μπεριά 4, Μπριάτκα 1

Διαιτητές: Φωκίτης – Μπράμου, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 0/0-1/1