Μπακς - Νικς 98-113: Ενας Αντετοκούνμπο δεν φέρνει την άνοιξη!

Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Περήφανος για την ομάδα, κάνω ό,τι μου λέει το ένστικτό μου»

Οι Μιλγουόκι Μπακς ηττήθηκαν από τους Νιού Γιόρκ Νικς, παρ' όλο που είχαν χτίσει διαφορά 21 πόντων στο πρώτο ημίχρονο

Το Μιλγουόκι στερήθηκε και πάλι τρεις βασικούς τους Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, Κρις Μίντλετον και Μπρουκ Λόπεζ, απουσίες που φάνηκαν στην οικονομία του ματς και γνώρισαν την πέμπτη τους ήττα (4-5 το ρεκόρ), οι Νικς πήραν την έκτη τους νίκη (6-3).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 25 πόντους κι 7 ριμπάουντ σε 30:30 λεπτά, πολύ καλός ο Άλεν με 22 πόντους, ο Θανάσης είχε 4 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 18:02.

Από τους Νικς εντυπωσιακοί ήταν οι Ραντλ (32 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Ρόουζ (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Μπάρετ (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Ορμητικό ξεκίνημα από τους Μπακς, που με πολύ μεγάλη ένταση στο παιχνίδι τους, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +19 (38-19).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η διαφορά έφτασε το +21 (40-19), όμως εκεί οι Νικς έτρεξαν σερί 24-8 και μείωσαν στους 5 πόντους (48-43) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +7 για τους πρωταθλητές (63-56).

Οι Νικς είχαν ανακάμψει για τα καλά και 2:14 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου ισοφάρισαν (80-80), στο 1:40 πέρασαν μπροστά με 82-81 κι έκλεισαν την περίοδο στο +5 (83-88).

Η διαφορά έφτασε και το +11 για τους Νικς (87-98) 8:08 πριν από το τέλος του ματς και αυξανόταν με… μαθηματική πρόοδο, +17 (90-107) 5 λεπτά πριν από το τέλος του ματς, +22 (90-112), 2:33 πριν την κόρνα.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-19, 63-56, 83-88, 98-113