Basket League: Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 62-77 το Περιστέρι (VIDEO)

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -12 στο 14΄ (37-25) και με αμυντική συγκέντρωση στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε σχετικά άνετα στη δεύτερη νίκη του στην Α1 Ανδρών/Basket League και πρώτη μακριά από το ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 77-62 του Περιστερίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος, υποχρεώνοντας τους «κυανοκίτρινους» στη δεύτερη εντός έδρας ήττα τους. Και οι δύο ομάδες έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.

Ένα… συγχυσμένος στην άμυνα Παναθηναϊκός, χωρίς λύσεις στην επίθεση, βρέθηκε στο πρώτο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου στο -12 (37-25 στο 14΄), απέναντι σε ένα Περιστέρι που είχε κυριαρχήσει στο παρκέ. Ωστόσο, ένα ξέσπασμα των «πράσινων», το οποίο μεταφράστηκε σε επιμέρους σκορ 4-16, επανέφερε την τάξη για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-41).

Με το… καλημέρα της τρίτης περιόδου και με την άμυνα του να μπαίνει σε λειτουργία, το «τριφύλλι» απάντησε με νέο επιμέρους σκορ 22-12, μπαίνοντας πρόωρα με το 63-53 στο 30΄ σε τροχιά νίκης. Η αμυντική προσήλωση των «πράσινων» δεν χάθηκε στον… επίλογο του αγώνα και κρατώντας τους γηπεδούχους στους 9 πόντους δεν αγχώθηκαν μέχρι το τελικό 77-62.