Serie A: Με τέσσερα γκολ του Σιμεόνε η Βερόνα υπέταξε την Λάτσιο -Ολα τα αποτελέσματα

Με τέσσερα γκολ (!) του Τζιοβάνι Σιμεόνε η Βερόνα ανέτρεψε τα προγνωστικά και νίκησε εύκολα με 4-1, στην έδρα της, τη Λάτσιο, για την 9η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Με την ήττα αυτή η ομάδα της Ρώμης απομακρύνθηκε από το γκρουπ των πρωτοπόρων. Στο μεταξύ η Φιορεντίνα δεν είχε πρόβλημα και επικράτησε άνετα με 3-0 της Κάλιαρι.

Νωρίτερα, με το γκολ του Ρουσλάν Μαλινόφσκι στο 56ο λεπτό η Αταλάντα προηγήθηκε στο Μπέργκαμο της Ουντινέζε με 1-0 και όλα έδειχναν πως θα έπαιρνε τους τρεις βαθμούς και θα πλησίαζε στο γκρουπ των πρωτοπόρων στη Serie A.

Η ομάδα του Ούντινε, όμως, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπέτο και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Να σημειωθεί πως στο 90ο λεπτό αποβλήθηκε ο τεχνικός των γηπεδούχων, Τζιανπέτρο Γκασπερίνι, για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

Τορίνο-Τζένοα 3-2 (14΄ Σανάμπρια, 31΄ Πομπέγκα, 77΄ Μπρεκάλο – 69΄ Ντέστρο, 80΄ Καϊσέδο)

Σαμπντόρια-Σπέτσια 2-1 (15΄ αυτ. Γκιασί, 36΄ Καντρέβα – 90΄+5 Βέρντε)

Σαλερνιτάνα-Έμπολι 2-4 (48′ Ρανιέρι, 55′ αυτ. Ισμαίλι-2′, 45′ πεν. Πιναμόντι, 11′ Κουτρόνε, 13′ αυτ. Στράντμπεργκ)

Σασουόλο-Βενέτσια 3-1 (37′ Μπεράρντι, 50′ αυτ. Χένρι, 67′ Φρατέσι-37′ Οκερέκε)

Μπολόνια-Μίλαν 2-4 (49΄ αυτ. Ιμπραΐμοβιτς, 52΄ Μπάροου – 16΄ Λεάο, 35΄ Καλάμπρια, 84΄ Μπενασέρ, 90΄ Ιμπραΐμοβιτς)

Αταλάντα-Ουντινέζε 1-1 (56′ Μαλινόφσκι-90’+ Μπέτο)

Φιορεντίνα-Κάλιαρι 3-0 (26′ πεν. Μπιράγκι, 42′ Γκονζάλες, 49′ Βλάχοβιτς)

Βερόνα-Λάτσιο 4-1 (30′, 36′, 62′, 90’+ Σιμεόνε-46′ Ιμόμπιλε)