Ο Πετρόπουλος έβαλε τον Αρη στο… καλάθι!

Νίκη με την ψυχή στο στόμα για την ΑΕΚ με (64-63) με ήρωα τον Πετρόπουλο

Η ΑΕΚ με λυτρωτή τον Ανδρέα Πετρόπουλο κέρδισε τον Αρη με 64-63 για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League.

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς, η ΑΕΚ κέρδισε με πολύ μεγάλη δυσκολία τον Άρη με 64-63 χάρις σε ένα δύσκολο λέι-απ του Πετρόπουλου 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η Ένωσε έδειξε αυτοκτονικές τάσεις αφού 4 λεπτά πριν το τέλος είχε μια διαφορά 10 πόντων και τελικά χρειάστηκε το καλάθι του Πετρόπουλου για να κερδίσει τον αγώνα. Καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ ο Έλληνας γκαρντ μαζί με τους Χάμερ και Γκρίφιν, όμως η ομάδα θέλει πολλή δουλειά ακόμα για να έχει κανονική εικόνα ομάδας.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με του Κολόμ, Παππά, Βαουλέτ, Χάμερ και Γκρίφιν, ενώ ο Καστρίτης παρέταξε τους Χάνλαν, Τζουίστον, Κόττα, Γουίλιαμς και Λόκετ. Με 2 καλάθια και φάουλ ξεκίνησε ο αγώνας από τους Χάμερ και Κόττα (3-3). Στα πρώτα λεπτά κυριάρχησε ο Χάμερ στις 2 ρακέτες σκοράροντας 9 πόντους και παίρνοντας ριμπάουντ, με την ΑΕΚ να έχει κάνει καλό ξεκίνημα όσο αφορά την ένταση που είχε στο παιχνίδι της (13-10). Η τρανζίσον άμυνα της ΑΕΚ δεν λειτούργησε με τον Άρη να βρίσκει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό (15-15).

Γρήγορο 0-5 του Άρη με την ΑΕΚ που έχασε την ισορροπία της στην άμυνα (15-20). Η ΑΕΚ ήταν πολύ άστοχη και πάλι από τα 6,75, χάνοντας αρκετά ελεύθερα σουτ σε αντίθεση με τον Άρη (21-23). Με 2 τρίποντα του Πετρόπουλου πήρε επιτέλους σκορ από την περιφέρεια και 2 βολές του Γκρίφιν, πέρασε μετά από ώρα πάλι μπροστά (30-25). Χάρις στην καλύτερη της αμυντική λειτουργία, η Ένωση βρήκε ευκαιρίες για να τρέξει και να πάρει εύκολους πόντους από Βαουλέτ και Παππά (36-33).

Με τον Κολόμ να σκοράρει και να δημιουργεί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Άρη όμως να μένει πάντα κοντά στο σκορ (41-36). Στο τρίποντο του Χάνλαν απάντησε αμέσως ο Κολόμ με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα (45-43). Ο Χάνλαν μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο άρχισε να ζεσταίνεται και να σκοράρει φτάνοντας τους 8 και τον Άρη σε απόσταση βολής (49-48). Με τρίποντο του Ανγκόλα στην εκπνοή του δεκαλέπτου η ΑΕΚ πέρασε με τρεις πόντους (54-51).

Νευρικά ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με τις 2 ομάδες που είχαν λάθος επιλογές και ένα μόνο καλάθι μετά από κλέψιμο του Ανγκόλα (56-51). Η ΑΕΚ είχε καταφέρει να κρατήσει άποντο τον Άρη για 4 και πλέον λεπτά και πήγε την διαφορά στους 8 για πρώτη φορά (59-51). Με το τρίτο τρίποντο του Πετρόπουλου η ΑΕΚ έφτασε σε διψήφια διαφορά, με τον Άρη να έχει σκοράρει 1 πόντο σε 5 λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο (62-52). Ένα 9-0 σερί από τον Άρη ξαναέριξε την διαφορά στον 1 πόντο, ένα λεπτό πριν το τέλος αφού η ΑΕΚ είχε τραγικές επιλογές στην επίθεση της (62-61). Με καλάθι του Τζουίστον 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Άρης πήρε προβάδισμα επεκτείνοντας το σερί του στο 11-0 (62-63). Με τρομερό καλάθι του Πετρόπουλου η ΑΕΚ πέτυχε το νικητήριο σουτ και πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη (64-63).

Άρης – ΑΕΚ: 64-63

Δεκάλεπτα:  15-15, 36-33, 54-51,64-63

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 9, Σαξιώνης, Μπόγρης, Πετρόπουλος 13, Φιλιππάκος, Γέλοβατς , Παππάς 4, Γκρίφιν 9, Ανγκόλα 9, Μαυροειδής, Βαουλέτ 6, Χάμερ 14.

Άρης (Καστρίτης): Τζουίστον 12, Κόουαν 8, Καμάρας, Σχίζας Φίνκε, Πουλιανίτης 8, Πετανίδης, Λόκετ 2, Γουίλιαμς 17, Χάνλαν 12, Κόττας 4.