Πέρασε και από τα Ιλίσια η ΑΕΚ -Νίκησε άνετα 3-0 σετ τον Ηλυσιακό!

Η ΑΕΚ έκανε το τρία στα τρία στο φετινό πρωτάθλημα

Με κεκτημένη …ταχύτητα από τη νίκη επί του ΠΑΟΚ η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πέρασε νικήτρια και από τα Ιλίσια επικρατώντας με 3-0 σετ του Ηλυσιακού για την 3η αγωνιστική της Volleyleague. Η «Ένωση» πανηγύρισε έτσι την 3η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, έχοντας κάνει ένα εξαιρετικό ξεκίνημα. Παρά τις σημαντικές απουσίες των Βεργίδου και Διώτη η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη παρουσιάστηκε πολύ σοβαρή και συγκεντρωμένη φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στην τελική επικράτηση. Με πρωταγωνίστριες τις Τερέλ και Κοσμά και άξιες συμπαραστάτριες τις Μπράουν και Βαντερ Βάιντε η ομάδα έφτασε σε ένα άνετο «διπλό»

Η εξέλιξη του αγώνα

Μετά τα μισά του πρώτου σετ πάτησε «γκάζι» η ΑΕΚ. Η «Ένωση» είχε το ελαφρύ προβάδισμα με τον Ηλυσιακό ωστόσο να βρίσκει λύσεις και να ισοφαρίζει το σκορ. Η «Ένωση» προηγήθηκε με 8-10 με την γηπεδούχο ομάδα να ισοφαρίζει σε 10-10. Κάπου εκεί η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ανέβασε ταχύτητα. Πίεσε περισσότερο στο σερβίς και με το αποτελεσματικό της μπλοκ προηγήθηκε γρήγορα με 11-17 και 13-19 για να πάρει τελικά τη νίκη με 15-25.

Το δεύτερο σετ εξελίχτηκε ακόμα πιο εύκολα για την ΑΕΚ η οποία μπήκε από την αρχή συγκεντρωμένη και έκανε το 4-10. Όσο περνούσε η ώρα τα κορίτσια του Κώστα Αρσενιάδη με το πολύ καλό σερβίς τους και τα υψηλά επίπεδα στην υποδοχή έκαναν το 7-15 και 7-17 βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για τη νίκη. Ο προπονητής της ΑΕΚ έκανε αλλαγές δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε νεαρές αθλήτριες για να έρθει τελικά η νίκη με 13-25. Το τρίτο σετ εξελίχτηκε σε τυπική διαδικασία με την ΑΕΚ να μην αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα απέναντι στον Ηλυσιακό που φαινόταν πως δεν είχε δυνάμεις για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο παιχνίδι. Το 12-25 έδωσε στην ΑΕΚ τη νίκη με 0-3 σετ.