ΝΒΑ: Σούπερ Γιάνναρος και Μπακς στην πρεμιέρα, «πάτησαν» 127-104 του Νετς (VIDEO)

32 πόντους ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα των πρωταθλητών Μπακς, συνέτριψαν με 127-104 τους Νετς των Χάρντεν, Ντουράντ. Ασταμάτητος ο Γιάννης, έκλεισε τον αγώνα με 32 πόντους (11/21 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/9 βολές), 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 μπλοκ σε 31 λεπτά. Ντεμπούτο στο ΝΒΑ για τον Γιώργο Καλαϊτζάκη, που έπαιξε 1:16.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι από την εντυπωσιακή τελετή για την απονομή του πρωταθλήματος το Μιλγουόκι και με έναν αφηνιασμένο Γιάννη Αντεοκούνμπο δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στους φιλόδοξους Νετς.

Ο Γιάννης ξεκίνησε με πέντε ριμπάουντ δείχνοντας το πάθος του. Το 15-8 στο 5′ από το κάρφωμα του Greek Freak στον αιφνιδιασμό οδήγησε στο πρώτο time out του Στιβ Νας, ο Κόνατον εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 (28-12) και η πρώτη περίοδος να κλείνει με το εντυπωσιακό 37-25.

Το Μπρούκλιν προσπάθησε στο ξεκίνημα της δεύτερης περίοδο, μείωσε στους οκτώ (42-34), το Μιλγουόκι απάντησε και με νέο ξέσπασμα έστειλε τη διαφορά στο +16 (53-37). Ο Ντουράντ ηγήθηκε νέας αντεπίθεσης με τη διαφορά να πέφτει στους στους έξι (61-55) με το ημίχρονο να κλείνει στο 66-57.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ο Αντετοκούνμπο συνέχιζε να σκοράρει αφειδώς, αλλά ο Ντουράντ να απαντάει, 81-70 στο 29′ και 84-73 με τρίποντο του Νουόρα. Ο Μποντενχόλζερ έδωσε ανάσες στον Γιάννη, οι Μπακς άντεξαν κι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο  97-85.

Δυναμικό μπάσιμο στην τελευταία περίοδο, 106-93 στο 40′ και με τρίποντο του Άλεν 109-93! Η διαφορά ήταν πλέον μεγάλη για να ανατραπεί με το Μιλγουόκι των αρκετών απουσιών να φτάνει στη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-25, 66-59, 97-85, 127-104