ΑΕΚάρα από τα παλιά-Με μαγικό κόσμο νίκησε (3-2 σετ) και τον ΠΑΟΚ και έκανε το δύο στα δύο!

Εικόνες από το ΑΕΚ-ΠΑΟΚ

Με συγκλονιστική εμφάνιση η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 3-2 σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ

Πραγματοποιώντας συγκλονιστική εμφάνιση η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ στην κατάμεστη Νέα Φιλαδέλφεια για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές, ατυχίες και τραυματισμούς στο τέλος  «μίλησε» η ψυχή των αθλητριών του Κώστα Αρσενιάδη που τα έδωσαν όλα και πήραν μια σπουδαία νίκη και την πανηγύρισαν μπροστά στον κόσμο που γέμισε σήμερα το σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας.

Σούπερ ξεκίνημα

Εξαιρετική εμφάνιση από την ΑΕΚ στο πρώτο σετ. Με εξαιρετικό μπλοκ και πίεση από το σερβίς περιόρισε από την αρχή τον ΠΑΟΚ. Οι «κιτρινόμαυρες» ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, ανεβάζοντας …ταχύτητα μετά το δεύτερο ται μπρέικ. Παίζοντας με μυαλό και πάθος η ΑΕΚ προηγήθηκε με 9-6 και 13-11 αντίστοιχα. Με τον κόσμο να δίνει το σύνθημα στην κερκίδα και τις «κιτρινόμαυρες» να ακολουθούν στο γήπεδο ανέβασαν την διαφορά σε 19-14 για να πάρουν τη νίκη με 25-20 με τον τελευταίο πόντο να έρχεται ξανά από σερβίς της Κοσμά.

Το δεύτερο σετ δεν ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο για την ΑΕΚ η οποία με κάποια εύκολα λάθη στην υποδοχή άφησε τον ΠΑΟΚ να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ με 6-2. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα με την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη να προσπαθεί να ψαλιδίσει την διαφορά. Με την αποχώρηση της Βεργίδου που τραυματίστηκε η ΑΕΚ αποσυντονίστηκε με τον ΠΑΟΚ να εκμεταλλεύεται τον πρώτο χρόνο για να κάνει το 11-18. Η ΑΕΚ είχε και δεύτερη ατυχία με την Διώτη να δέχεται ένα δυνατό χτύπημα και να αποχωρεί για να δεχτεί τις πρώτες βοήθειες δείχνοντας να έχει πρόβλημα στον καρπό. Η «Ένωση» αντέδρασε μείωσε σε 19-21 αλλά γνώρισε τελικά την ήττα με 20-25.

Αντέδρασε μετά την «ψυχρολουσία»

Στο τρίτο σετ παρά την «ψυχρολουσία» από τον τραυματισμό των Διώτη και Βεργίδου η ΑΕΚ μπήκε ψυχωμένη, θυμήθηκε την εμφάνιση του πρώτου σετ και πήρε τη νίκη με 25-19. Στο τέταρτο σετ η «Ένωση» ήταν μπροστά μέχρι το 13-11. Ο ΠΑΟΚ πίεσε περισσότερο από το σερβίς και σε συνδυασμό με τις πολλές χαμένες επιθέσεις της ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 19-25 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί το παιχνίδι εξελίχτηκε σε ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 8-7 και την ΑΕΚ να αντιδράει παίρνοντας προβάδισμα με 10-9. Στο τέλος μίλησε η ψυχή των αθλητριών του Κώστα Αρσενιάδη που τα έδωσαν όλα και πήραν τη νίκη με 17-15.