ΑΕΚ: Με νίκες ξεκίνησαν οι ομάδες βόλεϊ Κ-20 και Κ-18!

Τα αποτελέσματα των ακαδημιών βόλεϊ της ΑΕΚ

Πρεμιέρα στα πρωταθλήματα της ΕΣΠΑΑΑ για τα τμήματα της ΑΕΚ.

Μεγάλη νίκη σημείωσε η ομάδα Κ-18 βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε στο τάι μπρέικ με 3-2 του Ηρακλή Κηφισιάς.  Το πρώτο σετ πήγε στην ομάδα της Κηφισιάς αλλά η ομάδα του Γιώργου Γιουβανάκογλου παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένη στα επόμενα δύο και ανέτρεψε τα δεδομένα. Με το εντυπωσιακό 30-28 ο Ηρακλής έφτασε στην ισοφάριση και όλα κρίθηκαν στο «ατελείωτο» πέμπτο σετ. Μετά από πολλές ανατροπές η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με το 18-20 στο τάι μπρέικ.  ΓΣ Κηφισιάς «Ο Ηρακλής» – ΑΕΚ 2-3 (25-20,15-25,23-25,30-28,18-20).

AEK: Μιτάι, Κυριλλίδη, Γκέρμαν, Δενέλαβα, Νέγκογλου, Γελαδάκη, Σαμουήλη, Κιούπη, Παπαδήμα, Κουβαρά.

Η Κ20 κοριτσιων γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από την Ένωση Βύρωνα, πραγματοποιώντας ωστόσο πολύ καλή εμφάνιση και χάνοντας στις λεπτομέρειες. Για την ΑΕΚ αγωνίστηκαν οι: Φιλίππου, Γκέρμαν, Φραγκιαδάκη, Ξένιου, Πετρουλάκη, Πατράζου, Παπαδόπουλου, Γκάνα, Βαρδαλά, Τζαχίλη.

Με νίκη ξεκίνησε και η K18 αγοριών της ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 του ΑΟΠ Κηφισιάς. Η ομάδα του Γιώργου Μάντζιου ήταν εξαιρετική και στα τρία σετ φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση.

ΑΕΚ – ΑΟΠ Κηφισιάς       3-0

(25-10,25-20,25-20)

ΑΕΚ: Χαλίλης, Μάντζιος, Θεοδοσίου, Καρύδης, Καμαρινοπουλος, Οικονόμου, Φωλιάς (λίμπερο) Γκίρτζης, Μπετχαβας

Επιβλητική ήταν η ΑΕΚ στην έδρα της Αγίας Παρασκευής για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κ21 αγοριών της ΕΣΠΑΑΑ. Η Ένωση παρουσιάστηκε απόλυτα έτοιμη και πήρε και τα τρία σετ χωρίς να δεχθεί πίεση από την ομάδα της ΑΕ Αγίας Παρασκευής. Με 11-25, 6-25 και 11-25 οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν το πρωτάθλημα με ιδανικό τρόπο.

ΑΕ Αγίας Παρασκευής – ΑΕΚ       0-3

(11-25,6-25,11-25)

ΑΕΚ: Θεοδόσης, Τσαρουχάς, Καβαρίνος, Τσαμουδαλης, Περσίας, Χαλιλης, Θεοδοσίου (λίμπερο), Μάντζιος, Σαμουήλης, Τζούλας, Ιμπραχίμ, Φωλιάς (λίμπερο)