Πάλεψε όσο είχε δυνάμεις η ΑΕΚ, βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό (103-78) στο ΣΕΦ

Πρεμιέρα με ήττα για την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της Basket League

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Basket League η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε με 103-78 από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Η ΑΕΚ έχασε από τον Ολυμπιακό με 103-78 όμως η εικόνα του ματς για 3 δεκάλεπτα δεν δικαιολογεί την τελική διαφορά. Όσο είχαν δυνάμεις οι παίκτες της Ένωσης ήταν ανταγωνιστικοί και βρισκόντουσαν σε απόσταση αναπνοής, αλλά οι απουσίες και το κοντό ροτέισον είχαν ως αποτέλεσμα να ξεμείνουν από δυνάμεις και να καταρρεύσουν στο 4ο δεκάλεπτο. Καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ ήταν ο Στέφαν Γέλοβατς με 21 πόντους με τον Βαουλέτ να γεμίζει την στατιστική του. Χρειάζεται πολλή δουλειά στην άμυνα και επειγόντως μεταγραφές για να μεγαλώσει το ροτέισον.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τους Γουόκαπ, Ντόρσει, Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Ζαν Σαρλ ενώ ο Στέφανος Δέδας παρέταξε τους Φλιώνη, Ανγκόλα, Βαουλέτ, Γκρίφιν Γέλοβατς. Γρήγορο παιχνίδι και για τις 2 ομάδες στο ξεκίνημα, με τον Ολυμπιακό που έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και την ΑΕΚ να δυσκολεύεται στην άμυνα της (9-5). Μετά τα πρώτα 5 λεπτά η Ένωση γύρισε σε ζώνη για να μπερδέψει λίγο την επίθεση του Ολυμπιακού αλλά οι αμυντικές περιστροφές της ήταν και πάλι προβληματικές (19-11). Με 2 τρίποντα από Γέλοβατς και Γκρίφιν μείωσε στο καλάθι η Ένωση (19-17). Η ζώνη της ΑΕΚ παρόλο που δεν εφαρμόστηκε σωστά και έδωσε πολλά ελεύθερα σουτ στους ερυθρόλευκους, εντούτοις εκείνοι αστόχησαν και κατάφερε η ΑΕΚ να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και να κλείσει το δεκάλεπτο με 23-21 με 2 βολές του Γουόκαπ.

Με καλάθι του Γκρίφιν και 3 βολές του Κολόμ μετά από τρίποντο του Βεζένκοφ ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο (26-26). Με καλάθι του Κολόμ η ΑΕΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 4 πόντους αφού μπόρεσε να βγάλει καλές άμυνες (26-30). Με 2 τρίποντα από Λαρεντζάκη και Μακίσικ ισοφάρισε ο Ολυμπιακός και με βολές του Αμερικανού πέρασε ξανά μπροστά (34-32). Η ΑΕΚ είχε αποφασίσει να δώσει το σουτ στον Μακίσικ όμως την τιμώρησε 2 φορές έξω από τα 6,75 και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 5 (39-34). Με 5 σερί πόντους του Γέλοβατς  η Ένωση πέρασε μπροστά στο σκορ (41-42). Με 1 βολή του Ανγκόλα έκλεισε το ημίχρονο με την ΑΕΚ ιδιαίτερα ανταγωνιστική (44-43). Οι κιτρινόμαυροι στα πρώτα 20 λεπτά είχαν καλό πρόσωπο στην επίθεση, ήταν συγκεντρωμένοι και είχαν πλάνο, όμως αμυντικά είχαν κενά που όμως με την αστοχία του Ολυμπιακού δεν φάνηκαν.

Δυνατά ξεκίνησε η ΑΕΚ στο 3ο δεκάλεπτο και με ένα εντυπωσιακό λέι-απ του Βαουλέτ πέρασε με 4 αλλά ο Ντόρσει απάντησε με τρίποντο (49-51). Διαδοχικά τρίποντα από Γέλοβατς και Παπανικολάου με το παιχνίδι να παίρνει γρήγορο ρυθμό (57-53). Αδράνειες στην άμυνα ζώνης της ΑΕΚ έφερε εύκολα καλάθια για τον Βεζένκοφ και το σκορ ξέφυγε στους 6 (61-55). Παρόλο που μείωσε στον πόντο ή ΑΕΚ, οι ερυθρόλευκοι πάλι με τον Βεζένκοφ ξέφυγαν, ανοίγοντας τον ρυθμό (68-60). Με τρίποντο του Γκρίφιν και 2 βολές του Σλούκα τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο (72-64)

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με 12 (76-64) με την ΑΕΚ να δείχνει ότι ξέμεινε από δυνάμεις και χάλασε το μυαλό της. Η πίεση του Ολυμπιακού στην περιφέρεια κούρασε τους παίκτες της ΑΕΚ που ουσιαστικά έπαιζαν με ροτέισον 8 παικτών και μοιραία επήλθε η κούραση (85-69). Το ματς είχε κριθεί με την διαφορά να ξεφεύγει πάνω από τους 20 και τους 2 προπονητές να κάνουν δοκιμές (93-70) και την ΑΕΚ να είχε υποπέσει σε 19 λάθη.

Ολυμπιακός-ΑΕΚ: 103-78