Basket League: Νίκη στην παράταση η Λάρισα, 81-77 τον Κολοσσό (VIDEO)

Αν και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να πάρει τους δύο βαθμούς, η Λάρισα επικράτησε εντός έδρας με 81-77 του Κολοσσού και μπήκε με το… δεξί στην πρεμιέρα της Basket League. Ο Τζέι Θριτ με 17 πόντους ήταν ο παίκτης που έστειλε το ματς στην παράταση για τους Θεσσαλούς, ενώ με δικές του λύσεις κατάφερε να αναδειχτεί νικήτρια στη Λάρισα στο τελευταίο πεντάλεπτο!

Ο Ζάρας σημείωσε 20 πόντους, ενώ 13 ριμπάουντ μάζεψε ο Κρουμπάλι για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου. Για τον Κολοσσό, Μίλερ και Τιλί σημείωσαν από 13 πόντους έκαστος, ενώ 12 πόντους πέτυχε ο Μομίροφ.

Η Λάρισα ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 9-4 και παρά το γεγονός πως οι Τιλί και Ουίλιαμς έφεραν στο -2 (18-16) τον Κολοσσό, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +6 (24-18), με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου. Οι Θεσσαλοί ήταν ανώτεροι και στο 2ο δεκάλεπτο, προσπέρασαν με +12 (38-26), στο 15ο λεπτό από λύσεις των Χάντσον και Θριτ, αλλά οι Ροδίτες έπαιξαν πιεστική άμυνα, μείωσαν στο -4 (41-37), ενώ ο Κρουμπάλι με βολές διαμόρφωσε το 43-37, του α΄ μέρους

Στην 3η περίοδο, ο Κολοσσός μείωσε στον πόντο (48-47), στο 24’, αλλά εν συνεχεία με «όπλο» την περιφέρεια, η ομάδα της Λάρισας ξέφυγε εκ νέου για τον +8 (59-51), στο 30ο λεπτό.

Η αντίδραση του Κολοσσού ήρθε ουσιαστικά στην 4η περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 2-14 προσπέρασε με 61-65, ενώ το τρίποντο του Τιλί έφερε τους φιλοξενούμενους στο +5, (63-68), στο 38’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (67-68), με τον Τιλί να κάνει 1/2 από τη γραμμή (67-69), στα 10,5’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση, ο Θριτ διαμόρφωσε το 69-69, που ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Η Λάρισα έδειξε πιο έτοιμη στο έξτρα πεντάλεπτο, προηγήθηκε με 74-70, αλλά είδε τον Βασίλη Ξανθόπουλου να μειώνει στο καλάθι (76-74), στα 34’’ πριν τη λήξη. Ακολούθησε ένα καλάθι και φάουλ του Θριτ για το +5 (79-74), με την ομάδα του Παπανικολόπουλου να παίρνει τη νίκη με το τελικό 81-77.