«Άγγιξε» τη νίκη η ΑΕΚ- Πρώτος βαθμός στην Ευρώπη (9-9) απέναντι στην Βοϊβοντίνα!

Η ομάδα πόλο της ΑΕΚ πήρε τον πρώτο της βαθμό στην Ευρώπη

Η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά στο να πανηγυρίσει την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη. Η ομάδα πόλο πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση αρκέστηκε τελικά στην ισοπαλία 9-9 απέναντι στην Βοιβοντίνα στο δεύτερο παιχνίδι του 4ου προκριματικού ομίλου του Euro Cup που διεξάγεται στο Νόβι Σάντ της Σερβίας. Οι παίκτες του Δημήτρη Μάζη παρουσιάστηκαν αισθητά βελτιωμένοι σε σχέση με το χθεσινό παιχνίδι και έφτασαν να προηγηθούν με 7-6. Με πρωταγωνιστή τον Κριγιέστορατς ο οποίος πέτυχε πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν πως θα παλέψουν μέχρι το τέλος για τη νίκη. Η ΑΕΚ συνεχίζει τις υποχρεώσεις της αύριο στις 11:00 απέναντι στην Ισπανική Σαμπαντέλ.

Με πρωταγωνιστή τον Κριγιέστορατς

Με τον Κριγιέστορατς να δίνει λύσεις στην επίθεση η ΑΕΚ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, δείχνοντας αποφασισμένη για να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα. Η Βοϊβοντίνα προηγήθηκε με 1-0 με την «Ένωση» να απαντάει με τον Μαυροβούνιο ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-1 με τον Κριγιέστορατς να μειώνει και πάλι σε 3-2 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου. Στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 3-3. Δύο συνεχόμενα λάθη ωστόσο είχαν ως αποτέλεσμα οι Σέρβοι να πετύχουν δύο γρήγορα γκολ και να προηγήθηκαν με 5-3.  Ο ασταμάτητος χθες Κριγιέστορας έδωσε πάλι την λύση για την ΑΕΚ ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο δεύτερο οκτάλεπτο και μειώνοντας σε 5-4 το σκορ δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μαυροβούνιος παίκτης της ΑΕΚ ήταν ασταμάτητος και με ένα ακόμη γκολ αυτή την φορά με πέναλτι ισοφάρισε σε 5-5 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Ανέλαβε ο Ηλιόπουλος

Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη ήταν εντυπωσιακή και στο τρίτο οκτάλεπτο με τον Ηλιόπουλο αυτή την φορά να γράφει το όνομα του στην λίστα των σκόρερ. Μετά τα πέντε γκολ του Μαυροβούνιο, ο Ηλιόπουλος σημείωσε δύο γκολ δίνοντας μάλιστα το προβάδισμα στην ομάδα του με 7-6. Η Βοϊβοντίνα ισοφάρισε στο τέλος του οκταλέπτου σε 7-7. Η «Ένωση» στεκόταν εξαιρετικά στο παιχνίδι έχοντας καθαρό μυαλό και πολύ οργανωμένη άμυνα. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο ξεκίνημα του 4ου οκταλέπτου αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα με τον Τσιστράκη ο οποίος ισοφάρισε σε 8-8. Ο Βούκσεβιτς έδωσε και πάλι πλεονέκτημα στην ΑΕΚ αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 9-9 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2,3 2-2, 2-2

Βοϊβοντίνα: Γκαβρίλοβιτς, Τσέτκοβιτς, Μπογκντάνοβιτς 2, Μπούρσατς 2, Τίντορ, Φρόλοβ, Πρεκόγκατσιτς 2, Ραντοβανλίγια, Ρόγκατς 1, Ραντάνοβιτς 1, Νικόλοβ 1, Μπιοτσάνιν, Ποπάντιτς,

ΑΕΚ: Φλέγκας, Καζάζης, Παπούκας, Κριγέστορατς 5, Βούκσεβιτς 1, Δίπλαρος , Τσιστράτης 1, Τσατάλιος , Παπάκος, Στελλάτος, Ηλιόπουλος 2, Μανιουδάκης, Κατσινούλας