ΑΕΚ: Πλήρωσε την απειρία της-Ήττα με 13-6 από την Ζούγκλο στο ευρωπαϊκό της ντεμπούτο!

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 13-6 από την Ζούγκλο στο πρώτο ματς του ομίλου του Euro Cup

Η απειρία και τα πολλά εύκολα λάθη στοίχισαν στην ανδρική ομάδα πόλο της ΑΕΚ η οποία παρά την καλή εμφάνιση γνώρισε την ήττα με 13-6 από την Ζούγκλο στο ευρωπαϊκό της ντεμπούτο για το πρώτο ματς του ομίλου του Euro Cup που διεξάγεται στο  Νόβι Σάντ της Σερβίας. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι αλλά στη συνέχεια έχασε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει επιτρέποντας στους Ρουμάνους στο δεύτερο και τρίτο οκτάλεπτο να «χτίσουν» τις βάσεις για τη νίκη. Παρόλα αυτά η «Ένωση» δεν τα παράτησε, προσπάθησε στο τέταρτο οκτάλεπτο να παίξει πιο ανοιχτά, κάτι ωστόσο που εκμεταλλεύτηκε η αντίπαλη ομάδα. Παρά την ήττα ο απολογισμός είναι παραπάνω από θετικός για την ΑΕΚ που συνεχίζει τις υποχρεώσεις της στον όμιλο του Euro Cup αύριο στις 19:00 απέναντι στην Βοϊβοντίνα

Μπήκε συγκεντρωμένη

Πολύ καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο πρώτο οκτάλεπτο. Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι και στάθηκαν εξαιρετικά στο παιχνίδι, δείχνοντας πως μόνο τυχαία δεν έφτασαν εδώ. Η Ζούγκλο προηγήθηκε με 1-0 στο 2′  και διπλασίασε λίγο αργότερα τα τέρματα της. Η ΑΕΚ αντέδρασε και σκόραρε με τον Τσατάλιο ο οποίος σημείωσε και το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ στην ιστορία της ΑΕΚ.  Οι Ούγγροι προηγήθηκαν και πάλι με 3-1 και 4-2 αντίστοιχα με την «Ένωση» ωστόσο να απαντάει και στις δύο φορές με τον Μαυροβούνιο Κριγιέστορατς ο οποίος διαμόρφωσε το 4-3 του πρώτου οκταλέπτου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν με την Ζούγκλο να σκοράρει σχεδόν στα μισά του οκταλέπτου ενώ στο 3’28’ εκμεταλλευόμενη και το σουτ με επιπλέον παίκτη έκανε το 2-0 και το 6-3 αντίστοιχα. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει διαδρόμους για να φτάσει στο γκολ και να μειώσει ξανά την διαφορά. Παρά τις προσπάθειες της όμως είχε πολλές χαμένες επιθέσεις με αποτέλεσμα το 6-3 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Άστοχη και άτυχη η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράει στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και πάλι στάθηκε άτυχη στο τρίτο οκτάλεπτο με την αποβολή του Τσιστράκη. Η Ζούγκλο το εκμεταλλεύτηκε και στο 4’52 του τρίτου οκταλέπτου σκόραρε για το 7-3.  Σαν να μην έφτανε αυτό ο Στελλάτος έκανε πέναλτι και οι αντίπαλοι δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο κάνοντας το 8-3 στο 4’17 το οποίο και ήταν το σκορ του τρίτου οκταλέπτου. Μετά από δέκα περίπου λεπτά το γκολ από την ΑΕΚ ήρθε τελικά στο ξεκίνημα του τέταρτου οκταλέπτου με τον Δίπλαρο να μειώνει σε 8-4. Στα τελευταία λεπτά η κούραση αλλά και η έλλειψη καθαρού μυαλού των «κιτρινόμαυρων» έδωσαν την ευκαιρία στην Ζούγκλο να διαμορφώσει το τελικό 13-6.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 6-3, 8-3, 13-6

Ζούγκλο: Κάρντος, Νάγκι 1, Κσάπο 1, Σζάμπο, Μπατίζι 1, Άγκι, Μεζάρος 2, Γκιάρφας 1, Κόβατς 2, Πάσζτορ 4, Ίρμες, Μεζάρος 1, Γκιόρκε

ΑΕΚ: Φλέγκας, Καζάζης, Παπούκας, Κριγέστορατς 3, Βούκσεβιτς, Δίπλαρος 1, Τσιστράτης, Τσατάλιος 2, Παπάκος, Στελλάτος, Ηλιόπουλος, Μανιουδάκης, Κατσινούλας