Serie A: Σπουδαίο «διπλό» για την Φιορεντίνα, «βροχή» γκολ στο Εμπολι -Τα αποτελέσματα (VIDEO)

Σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Ουντινέζε πέτυχε η Φιορεντίνα (1-0), ενώ με το ίδιο σκορ η Σασουόλο επικράτησε της ουραγού Σαλερνιτάνα, με τον Γιώργο Κυριακόπουλο να περνά αλλαγή για λογαριασμό των γηπεδούχων στο 90΄+1.

Το σκορ της ημέρας πέτυχε η Έμπολι, η οποία διέλυσε με 4-2 την Μπολόνια, η οποία στα τρία τελευταία ματς που έδωσε δεν έχει καταφέρει να πανηγυρίσει (2 ήττες, μία ισοπαλία). Για τους γηπεδούχους ήταν η δεύτερη σερί νίκη.

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, πανηγύρισε η Γιουβέντους, που επικράτησε με 3-2 της Σαμπντόρια στο «Allianz Stadium» του Τορίνο. Η «γηραιά κυρία» προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με τέρμα του Ντιμπάλα, ο οποίος τραυματίστηκε στο 21′ και αποχώρησε. Ο Μπονούτσι έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους στο 43΄ με πέναλτι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γιοσίντα μείωσε σε 2-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 57΄ ο Λοκατέλι έκανε το 3-1 ενώ το τελικό 3-2 διαμόρφωσε στο 83΄ ο Καντρέβα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Σπέτσια-Μίλαν 1-2 (80΄ Βέρντε – 48΄ Μαλντίνι, 87΄ Ντίαθ)

Ίντερ-Αταλάντα 2-2 (5΄ Μαρτίνες, 70΄ Τζέκο – 30΄ Μαλινόφσκι, 38΄ Τόλοϊ)

Τζένοα-Βερόνα 3-3 (72΄πεν, 80΄ Κρισίτο, 85΄ Ντέστρο – 8΄ Σιμεόνε, 49΄πεν. Μπαράκ, 90΄+1 Κάλινιτς)

Γιουβέντους-Σαμπντόρια 3-2 (10΄ Ντιμπάλα, 43΄ πεν. Μπονούτσι, 57΄ Λοκατέλι – 44΄ Γιοσίντα, 83΄ Καντρέβα)

Έμπολι-Μπολόνια 4-2 (1΄αυτ. Μπονιφάντσι, 32΄ Πιναμόντι, 53΄πεν. Μπαϊράμι, 90΄ Ρίτσι – 11΄ Μπάροου, 77΄ Αρναούτοβιτς)

Σασουόλο-Σαλερνιτάνα 1-0 (54΄ Μπεράρντι)

Ουντινέζε-Φιορεντίνα 0-1 (16΄πε4ν. Βλάχοβιτς)