Ανέτοιμη η ΑΕΚ, είχε αεράμυνα και έχασε εύκολα από τον Προμηθέα (88-71)

Η ΑΕΚ έπαιζε άμυνα με τα μάτια και ηττήθηκε κατά κράτος στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ από τον Προμηθέα Πάτρας με 88-71.

Εμφανώς ανέτοιμη η ΑΕΚ έχασε με 88-71 από τον Προμηθέα στον 2ο ημιτελικό του Σούπερ Καπ. Η Ένωση μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο αφού στο 3ο δεκάλεπτο σταμάτησε να παίζει και μοιραία έχασε εύκολα. Πολλά προβλήματα στην άμυνα, ειδικά μέσα στην ρακέτα όπου κυριάρχησαν οι ψηλοί του Προμηθέα, χρειάζεται πολλή δουλειά στην ομαδική αμυντική λειτουργία.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τους Χάρις, Ανγκόλα, Βαουλέτ, Γκρίφιν και Γέλοβατς, ενώ ο Προμηθέας με τους Γκάντι, Ρέι, Ρογκαβόπουλο, Μάιλς και Χαντ. Η ομάδα της Πάτρας ξεκίνησε στην επίθεση της να στοχεύει τον Γέλοβατς με πικ εν ρολ και βρήκε ευκαιρίες για σκορ. Από την άλλη η ΑΕΚ με τον Ανγκόλα και τον Χάρις προσπαθούσε να τρυπήσει την άμυνα του Προμηθέα κοντά στο καλάθι και να το καταφέρνει (7-7). Ο Ρογκαβόπουλος έκανε ζημιά με 6 πόντους σερί με τον Χάρις να απαντάει με το 2ο του τρίποντο (14-10). Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει πρόβλημα στην άμυνα αφού δεν μπορεί να σταματήσει τους Πατρινούς ενώ στην επίθεση βρίσκει σκορ. Με τρίποντο του Κολόμ τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 20-17.

Άστοχες οι 2 ομάδες στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου με τον Γκραντ να έχει κάνει ζημιά μέσα στην ρακέτα (24-22). Μετά την διαφορά που πήρε με 30-22 ο Προμηθέας η ΑΕΚ απάντησε με τον Μάνι Χάρις και τον Βαουλέτ για μειώσει στον ένα (30-29). Με τον Μάνι Χάρις και τον Ανγκόλα να σκοράρουν για την Ένωση, κατάφερνε να μένει κοντά στο σκορ αλλά ποτέ δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά αφού στο πίσω μέρος του παρκέ δεν μπορούσε να βγάλει σερί άμυνες (36-34). Με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ρέι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 42-39. Η ΑΕΚ πρέπει να αισθάνεται τυχερή που πάει στο ημίχρονο μόλις με 3 πόντους με τον Προμηθέα να είναι πολύ άστοχος από την περιφέρεια με 2/14.

Πολύ κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο 3ο δεκάλεπτο που ΄δέχτηκε ένα σερί 14-4 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 (56-43) πριν σκοράρει με τρίποντο ο Χάρις. Απαράδεκτη αμυντικά η ΑΕΚ, δίνει εύκολους πόντους συνεχώς στον Προμηθέα ενώ στην επίθεση έχει χάσει το καθαρό μυαλό της (64-48). Η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς (68-48) με τον Ρέι να κάνει πάρτι στην άμυνα της ΑΕΚ. Με τρίποντο του Γέλοβατς η ΑΕΚ μείωσε στους 15 (68-53) προσπαθώντας να μαζέψει λίγο την διαφορά αλλά δεν μπορεί να κάνει κάποιο σερί με το δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 73-57. Πολύ κακό δεκάλεπτο για την ΑΕΚ που το έχασε με 31-18.

Με ένα 4-0 από τον Φλιώνη η ΑΕΚ μείωσε στους 12 (73-61) αλλά με 3 πόντους του Γιαννόπουλου ξέφυγε και πάλι ο Προμηθέας (76-61). Ο Προμηθέας με τον Χαντ να έχει κάνει τρομερή ζημιά μέσα στην ρακέτα ξέφυγε και πάλι κλειδώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι (84-66). Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά αφού ο Προμηθέας πήρε μια εύκολη έτσι όπως αποδείχτηκε το παιχνίδι νίκη.

Προμηθέας-ΑΕΚ 88-71

Δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71

Προμηθέας (Κασιμίρο): Ρέι 19, Σβαρτζ 4, Γκραντ 9, Γκάντι 4, Χαντ 15, Αγραβάνης 4, Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 16, Μάιλς 12, Γιαννόπουλος 5, Μπαζίνας, Τανούλης.

AEK( Δέδας): Κολόμ 5, Σαξιόνης, Μπόγρης 2, Χάρις 16, Φλιώνης 5, Πετρόπουλος 3, Ανγκόλα 13, Φιλιππάκος, Γέλοβατς 12, Γκρίφιν 9, Μαυροειδής, Βαουλέτ 6.