Κύπελλο Ελλάδας μπάσκετ: Εύκολα τον Κολοσσό Ρόδου (67-94) ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 94-67 τον Κολοσσό στη Ρόδο και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ.

Η ομάδα της Ρόδου, με τον Ηλία Καντζούρη στον πάγκο στάθηκε ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με το σκορ στο 42-53 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Κολοσσός ήταν κάκιστος στην τρίτη περίοδο, πετυχαίνοντας μόνο 6 πόντους, δίνοντας το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να πάρει προβάδισμα ασφαλείας και να κλειδώσει ουσιαστικά την πρόκριση.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Βεζένκοφ με 16 και Ζαν Σαρλ με 15 πόντους ενώ για τους Ροδίτες ο Γουίλιαμς είχε 16 πόντους.