ΑΕΚ: Φιλική νίκη με 3-0 σετ επί του ΑΟ Πορφύρα

Θετικά δείγματα έχει δείξει στα πρώτα φιλικά η γυναικεία ομάδα βόλεϊ

Το δεύτερο κατά σειρά φιλικό παιχνίδι έδωσε σήμερα η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 σετ του ΑΟ Πορφύρα με 3-0 σετ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Η «Ένωση» θέλει μέσα από τα φιλικά να μπορέσει να «χτίσει» την αγωνιστική της ταυτότητα στο γήπεδο και να παρουσιαστεί έτοιμη στην έναρξη του πρωταθλήματος. Ο προπονητής της ΑΕΚ, Κώστας Αρσενιάδης είδε και σήμερα την ομάδα του να βγάζει πολλά από τα στοιχεία που έχουν δουλέψει στο γήπεδο αλλά και να κρατάει πολλές ακόμα σημειώσεις για τα όσα πρέπει να δουλέψουν και να τελειοποιήσουν μέσα στο παιχνίδι τους το επόμενο διάστημα.

Στο πρώτο σετ η «Ένωση» ξεκίνησε πολύ καλή, είχε ενέργεια στο παιχνίδι της και κατάφερε με το πολύ καλό σερβίς και το αποτελεσματικό μπλοκ της να πάρει εύκολα τη νίκη με 25-8. Στο δεύτερο σετ ο Πορφύρας ανέβηκε σε συνδυασμό με τα πολλά εύκολα λάθη της ΑΕΚ στην υποδοχή με αποτέλεσμα το σετ να πηγαίνει πόντο-πόντο. Μετά το 18-18 οι «κιτρινόμαυρες» βελτίωσαν την άμυνα, τελείωσαν κάποιες καθοριστικές επιθέσεις με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη με 25-23. Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 6-0 αλλά η ΑΕΚ και πάλι ανασυγκροτήθηκε και αντέδρασε σωστά. Ισοφάρισε σε 8-8 και από κει και πέρα πήρα τα ηνία του αγώνα κερδίζοντας με 25-18 και 3-0 αντίστοιχα. Τα φιλικά θα συνεχιστούν και αύριο με την ΑΕΚ να υποδέχεται στις 17:00 την Καλαμάτα στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Τα σετ: 25-8, 25-23, 25-18

ΑΕΚ: Τερέλ, Βεργίδου, Γεωργιάδου, Μπράουν, Βάιντερ Βάιντε, Καββαδία Διώτη, Γκουντιμένκο, Μπελιά, Παππά, Τσοχατζή, Πατρινέλη,