Βαριά ήττα του Λαυρίου (107-68) από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Πάνω από τις δυνατότητες του Λαυρίου αποδείχθηκε το φιλικό με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, από την οποία συνετρίβη 107-68 στο πλαίσιο του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης», που διεξάγεται στην Κύπρο.

Η ομάδα του Ιτούδη ήταν κυρίαρχη σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα και δεν επέτρεψε στους παίκτες του Σερέλη να διεκδικήσουν κάτι καλό.

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν 24-2 (!), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 18 πόντων (31-13). Η πίεση των παικτών του Λαυρίου έφερε τη μείωση του σκορ (38-28 στο 16’), ωστόσο η «ομάδα του στρατού» επέστρεψε πάλι στα γνωστά της στάνταρ και έκλεισε το ημίχρονο με +25 (55-30).

Στην 3η περίοδο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (77-42 στο 27’), αλλά η βελτίωση της άμυνας των φιναλίστ του ελληνικού πρωταθλήματος, έριξε κάπως τη διαφορά (79-50 στο 30’). Το 4ο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τους προπονητές των δύο ομάδων να δοκιμάζουν σχήματα. Το τελικό 107-68 φανέρωσε την ποιοτική διαφορά που χωρίζει το Λαύριο από τους Ρώσους.