Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Νίκη με υπογραφή Μπακασέτα για την Εθνική, 2-1 τη Σουηδία (VIDEO)

Η Ελλάδα πήρε την πρώτη της νίκη στα προκριματικά για το Μουντιάλ 2022

Η Εθνική ομάδα πήρε μια μεγάλη νίκη με 2-1 κόντρα στην Σουηδία για τα Προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

Ο Τάσος Μπακασέτας πραγματοποίησε μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση ως αρχηγός της Εθνικής ομάδας και από δημιουργός στο προηγούμενο παιχνίδι, άλλαξε αυτή τη φορά ρόλους με τον Τάσο Δουβίκα και βρήκε το γκολ που άνοιξε το σκορ στο 62ο λεπτό.

Στο 78ο λεπτό ο Χρήστος Τζόλης «σέρβιρε» το γκολ στον Βαγγέλη Παυλίδη, ενώ μόλις στο 80′ η Εθνική ομάδα δέχθηκε το γκολ από τον Κουέισον έπειτα από ασταθή απόκρουση του Βλαχοδήμου σε σουτ του Φόρσμπεργκ.

Ελλάδα-Σουηδία 2-1

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν΄τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Ζέκα, Τσιμίκας, Μπακασέτας, Παυλίδης (90΄ Βρουσάι), Δουβίκας (72΄ Τζόλης).

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάννε Άντερσον): Όλσεν, Γιόχανσον (77΄ Κραφτ), Χελάντερ (88΄ Ντάνιελσον), Λίντελοφ, Αουγκούστινσον, Όλσον, Σβάνμπεργκ (65΄ Κουάισον), Κλάεσον (77΄ Κάρλσον), Φόρσμπεργκ, Κουλουσέφσκι (88΄ Τελίν), Ισάκ.

Η βαθμολογία στον όμιλο της Εθνικής

Πλέον η Ελλάδα είναι στους 6 βαθμούς, ενώ η Σουηδία με ίδιο αριθμό αγώνων είναι στους 9. Η Ισπανία με δύο παιχνίδια περισσότερα είναι πρωτοπόρος με 13 βαθμούς. Τα ματς του Οκτωβρίου, όπου η Εθνική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας Γεωργία (9/10) και Σουηδία (12/10) θα είναι καθοριστικά.