Conference League: Πέρασε η Τραμπζονσπόρ του Μπακασέτα-Αποκλεισμός για Βελέζ και Αστάνα

Εκ των πρωταγωνιστών της Τράμπζονσπορ ήταν χθες (12/8) ο Τάσος Μπακασέτας, στην πρόκρισή της στα play off του Conferance League.

Μετά το 3-3 της Τουρκίας με αντίπαλο τη Μόλντε η ομάδα του ήθελε στη ρεβάνς τη νίκη και στο 57′ άνοιξε το σκορ με τον Ενγκαρ, ύστερα από ασίστ του 28χρονου μεσοεπιθετικού σε εκτέλεση κόρνερ. Τελικά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (1-1) στις καθυστερήσεις, το ζευγάρι πήγε στην παράταση και εκεί στα πέναλτι.

Ο «Μπάκα» ευστόχησε πρώτος από την άσπρη βούλα, οι Νορβηγοί αστόχησαν δις, η Τραμπζονσπόρ μία και πήρε το «εισιτήριο» με επιμέρους σκορ 4-3 στη «ρώσικη ρουλέτα».

Τέλος η Ευρώπη για την Βελέζ, η οποία ηττήθηκε με 4-1 από την Έλφσμποργκ μέσα στο Σαράγεβο.

Εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας έμεινε και η ΑΕΛ, καθώς γνώρισε την, εκτός έδρας, ήττα με 1-0 από την Καραμπάχ και σε συνδυασμό με το 1-1.