Ligue 1: Στο... 98' γλίτωσε η Λιλ, έγραψε ιστορία η Κλερμόν

Δεν μπήκε και με τον καλύτερο τρόπο στο νέο πρωτάθλημα της Ligue 1 η Λιλ, που γλίτωσε στις καθυστερήσεις την ήττα από τη Μετς, μένοντας τελικό στο 3-3, εκτός έδρας.

Ο Μπότμαν έβαλε τους πρωταθλητές μπροστά στο σκορ στο 23′, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τρία γκολ (31′, 52′ Σεντόνζ, 41′ Ουντόλ) πήραν το προβάδισμα!

Η αποβολή του Κουγιατέ στο 59′ αναπτέρωσε τις ελπίδες των «λιλουά», που κατάφεραν πρώτα να μειώσουν με τον Ικονέ στο 81′ και να αποφύγουν την ήττα με τον Γιλμάζ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίτερα, η Κλερμόν έγραψε ιστορία, καθώς στο ντεμπούτο της στη μεγάλη κατηγορία, πήρε και την πρώτη της νίκη, επικρατώντας 2-0 της Μπορντό εκτός έδρας.

Νικηφόρα ξεκίνησε την χρονιά και η Ανζέ, που νίκησε με 1-0 στο Στρασβούργο, ενώ η Νις από τη μεριά της κόλλησε στο 0-0 με τη Ρεμς. Τέλος, στο 1-1 έμειναν οι Ρεν, Λανς και Σεντ Ετιέν, Λοριάν.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της πρώτης αγωνιστικής της Ligue 1:

Παρασκευή 6 Αυγούστου

• Μονακό-Ναντ 1-1 (14’ Ζέλσον Μαρτίνς-43’ Καστελέτο)

Σάββατο 7 Αυγούστου

• Λιόν-Μπρεστ 1-1 (62’ Σλιμανί-43’ Καρντονά)
  • Τρουά-Παρί Σεν Ζερμέν 1-2

Κυριακή 8 Αυγούστου

• Ρεν-Λανς 1-1 (14′ Σουλεμάνα – 19′ Φοφανά)
  • Μπορντό-Κλερμόν 0-2 (82′ Μπάγιο, 90+3′ Ντοσού)
  • Νις-Ρεμς 0-0
  • Σεντ Ετιέν-Λοριάν 1-1 (70′ πέν. Καζρί – 52′ Λε Γκοφ)
  • Στρασβούργο-Ανζε 0-2 (57′ Τραορέ, 81′ Μπαοκέν)
  • Μετς-Λιλ 3-2 (31′, 52′ Σεντόνζ, 41′ Ουντόλ – 23′ Μπότμαν, 81′ Ικονέ, 90+7′ Γιλμάζ)
  • Μονπελιέ-Μαρσέιγ 21:45