Ολυμπιακοί Αγώνες: Ανετη νίκη για τη Σλοβενία, 116-81 την Ιαπωνία

Η «αγριεμένη» Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς έκανε το 2/2 στους Ολυμπιακούς Αγώνες, νικώντας τη διοργανώτρια Ιαπωνία με επιβλητικό τρόπο (116-81) και πέρασε στα νοκ – άουτ.

Η ομάδα του Αλεκσάντερ Σέκουλιτς αυτή τη φορά δεν χρειάστηκε κάποια… ιστορική εμφάνιση του Ντόντσιτς, για να φτάσει στην επικράτηση. Ο σταρ των Ντάλας Μάβερικς ήταν και πάλι εξαιρετικός (25 πόντοι με 8/15 σουτ, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα), απλά όχι τόσο… διαστημικός όσο στην πρεμιέρα. Όπως και να ‘χει, οι Σλοβένοι έκαναν άνετα το 2/2, εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση και… περιμένουν, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 0-2.

Πέραν του Ντόντσιτς, πολύ καλό παιχνίδι για τους νικητές έκαναν και οι Ζόραν Ντράγκιτς (24π. με 10/13 εντός πεδιάς) και Βλάτκο Τσάντσαρ (16π.), ενώ από τους Ιάπωνες ξεχώρισαν ο NBAers Ρούι Χατσιμούρα (34π., 7ρ.) και Γιούτα Ουατανάμπε (17π., 7ρ.).

Το παιχνίδι από νωρίς ήταν μια «μάχη» των δύο NBAer και σταρ των δύο χωρών: του Λούκα Ντόντσιτς και του Ρούι Χατσιμούρα. Στην πρώτη περίοδο (29-23) οι δυο τους είχαν από 13π. έκαστος. Όμως, η συνολική ποιότητα των Σλοβένων και η καλύτερη άμυνά τους ήταν τα στοιχεία που έπαιξαν σημαντικό ρόλο και διαμόρφωσαν τη διψήφια διαφορά του πρώτου μέρους (53-41 στο ημίχρονο).

Ο Ζόραν Ντράγκιτς και ο Βλάτκο Τσάντσαρ έγιναν διψήφιοι, ο «Luka Magic» συνέχιζε τα… δικά του, βοηθώντας -και- στην άμυνα και η ανώτερη Σλοβενία άρχισε να «κλειδώνει» το ματς από την 3η περίοδο (+20 στο 26’, 72-52). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 80-64 και το… νερό είχε μπει στο αυλάκι. Στην τελική ευθεία τίποτα δεν άλλαξε δραματικά, με την πιο ποιοτική ομάδα να φτάνει στην νίκη (116-81).

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ισπανία (1-0) αντιμετωπίζει την Αργεντινή (0-1), σε μια αναμέτρηση που θα κρίνει πολλά (15:00).

Τα Δεκάλεπτα: 29-23, 53-41, 80-64, 116-81.