Ολυμπιακοί Αγώνες: Τρομερή εμφάνιση αλλά αποκλεισμός για Γκιώνη (VIDEO)

Ο Παναγιώτης Γκιώνης έκανε το ματς της ζωής του κόντρα στον Τζουνγκ Γιουνγκ-σικ, φτάνοντας μια «ανάσα» από την πρόκριση

Στους 5ους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του, ο Παναγιώτης Γκιώνης έκανε το ματς της ζωής του, πέφτοντας, τελικά, ηρωικά!

Πραγματοποιώντας μια συγκλονιστική εμφάνιση απέναντι στο Νο. 13 της παγκόσμιας κατάταξης και εκ των φαβορί για μετάλλιο, τον Νοτιοκορεάτη Τζουνγκ Γιουνγκ-σικ, ο Έλληνας πρωταθλητής έφτασε μια «ανάσα» από την πρόκριση για πρώτη φορά στα 41 του χρόνια στους «16» της μεγαλύτερης διοργάνωσης του πλανήτη, είχε 8 ματς πόιντ(!), αλλά ηττήθηκε 4-3 σετ από έναν εξαιρετικό αθλητή και αποχαιρέτησε το Τόκιο.

Τα πάντα κρίθηκαν, ουσιαστικά, στο 5ο σετ, που ήταν… ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς ο απίστευτος σε άμυνα και επίθεση Γκιώνης έφτασε να προηγείται 10-4, θέλοντας έναν πόντο, για να πάρει τη νίκη! Ο Ασιάτης, όμως, έκανε μία μυθική ανατροπή και κέρδισε με 12-10!