Σανς-Μπακς 119-123: Ενα βήμα από την κούπα οι Μπακς! (VIDEO)

Με πρωταγωνιστή τον Γιάννης Αντετοκούνμπο και άξιους συμπαραστάτες του Μίντλετον και Χόλιντεϊ, οι Μπάκς κέρδισαν με 123-119, τους Σανς στο φοίνιξ

Τεράστια νίκη πήραν οι Μιλγουόκι Μπακς απέναντι στους Φοίνις Σαντ εκτός έδρας, με τους Αντετοκούνμπο, Μίλντλετον και Χόλιντεϊ να σκοράρουν τα 3/4 των πόντων των «Ελαφιών».

Από την πλευρά των «Ηλιων», ξεχώρισε ο Μπούκερ που είχε 40 πόντους, ενώ οι… συνήθεις ύποπτοι Πολ και Εϊτον είχαν 21 και 20 αντίστοιχα, δίχως όμως να υπάρχει αντίκρισμα.

Το Φοίνιξ ξεκίνησε με… το πόδι πατημένο στο γκάζι και εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (32-16), τρία λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου. Το δωδεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 37-21 υπέρ της ομάδας του Κρις Πολ.

Η ομάδα του Γιάννη όμως δεν… αστειεύονταν και στη δεύτερη περίοδο έριξε τη διαφορά στους 8 (40-32), αρχικά και εν συνεχεία ισοφάρισε σε 42-42. Μάλιστα τα «Ελάφια» στο 18’ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά για το 50-49, με το ημίχρονο να κλείνει στο 64-61 για τους Μπακς.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και μέχρι το 28′ είχαμε ένα κρεσέντο Μίντλετον και Μπούκερ, με στο σκορ να φτάνει στο 73-76, ενώ στη συνέχεια πήρε μπρος και ο Γιάννης για να γίνει το 75-85, 4 λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Γιάννης βρήκε λύσεις στο ξεκίνημα του τέταρτου δωδεκαλέπτου, ενώ Μίντλετον και Χόλιντεϊ συνέχισαν να τα βάζουν όλα για το 94-108. Ο Πολ έγραψε το 107-113. Ο Μπούκερ έκανε το 110-113 στο 36′, αλλά ο Χόλιντεϊ έκλεψε το πορτοφόλι του Μπούκερ ύψωσε για τον Γιάννη που κάρφωσε για το 122-119. Ο Μίντλετον έβαλε 1/2 βολές, ο Μπούκερ αστόχησε για τρεις και οι Μπακς έφτασαν στο μεγάλο break.

Το Game 6 θα γίνει ξημερώματα της Κυριακής στο Μιλγουόκι(4:00 π.μ.).