Προολυμπιακό τουρνουά: Μυθικός Ντόντσιτς έστειλε τη Σλοβενία στους Ολυμπιακούς Αγώνες (85-96) κόντρα στη Λιθουανία

Με τριπλ νταμπλ του Λούκα Ντόντσιτς, η Σλοβενία νίκησε τη Λιθουανία 96-85 στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ του Κάουνας

Η Σλοβενία νίκησε τη Λιθουανία 96-85 στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ του Κάουνας και έκανε «κηδεία» στους «οικοδεσπότες», παίρνοντας την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αφήνοντας εκτός τα φαβορί.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο Λούκα Ντόντσιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και βοήθησε στο 17-28 επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, κάνοντας τριπλ νταμπλ και δίνοντας στους «πράσινους» την πρόκριση.

Ο ηγέτης των Μάβερικς είχε 31 πόντους, 11 ριμπαουντ και 13 ασίστ, έχοντας ως συμπαραστάτη τον Κάντσαρ και τον Μπλάζιτς με 16 και τον Τόμπι με 13 πόντους.

Για τη «Λιέτουβα», ξεχώρισαν οι Βαλαντσιούνας, Μπουτκεβίτσιους και Καλνιέτις με 14 πόντους.

Έτσι, η Σλοβενία θα συμμετάσχει σε όμιλο με Ισπανία, Ιαπωνία και Αργεντινή.