ΝΒΑ: Διέσυραν τους Χοκς (125-91) και ισοφάρισαν τη σειρά οι Μπακς (VIDEO)

Οι Μπακς αγρίεψαν και διασύροντας με 125-91 τους Χοκς έκαναν το 1-1 στους τελικούς της Ανατολής

Με πληγωμένο θηρίο έμοιαζαν οι Μπακς μετά το break που… υπέστησαν στον πρώτο τελικό της Ανατολής. Παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ διέλυσαν με 125-91 τους Χοκς στο Μιλγουόκι και ισοφάρισαν σε 1-1.

Αφεντικό της αναμέτρησης από το πρώτο λεπτό η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους χάρη με όπλα την άμυνα και το μακρινό σουτ. Η διαφορά έφτασε στο +32 στο ημίχρονο και το +40 στο τρίτο δωδεκάλεπτο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ένα πληθωρικό παιχνίδι. Σε μόλις 29 λεπτά και χωρίς να χρησιμοποιηθεί καθόλου στην τέταρτη περίοδο είχε 25 πόντους με 3/4 βολές, 11/15 δίποντα και 0/3 τρίποντα, καθώς επίσης 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος. Εξαιρετικη εμφάνιση έκανε και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 22 πόντους και 9 ασίστ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πήρε χρόνο στην τέταρτη περίοδο και είχε 2 πόντους (1/2 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 10 λεπτά.

Πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό ο Τρέι Γιανγκ, έμεινε στους 15 πόντους με 5/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 2/3 βολές μετρώντας μόλις 3 ασίστ για 9 λάθη σε 28 λεπτά.

Η σειρά μεταφέρεται πλέον για δύο ματς στην Ατλάντα, με το Game 3 να διεξάγεται ξημερώματα της Δευτέρας στις 3:30.