EURO 2021: Ματσάρα και νίκη της Ολλανδίας (3-2) επί της Ουκρανίας (VIDEO)

Πρεμιέρα με νίκη για την Ολλανδία

Η Ολλανδία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον 4ο όμιλο του EURO 2021 καθώς επικράτησε δύσκολα με 3-2 της Ουκρανίας στο Άμστερνταμ.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Οράνιε είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες, με τον τερματοφύλακα της Ουκρανίας να κατεβάζει ρολά σε αρκετές περιπτώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Φρανκ Ντε Μπουρ βρήκε δυο γρήγορα τέρματα με τους Βαινάλντουμ και Βέγκχορστ και προηγήθηκε με 2-0.

Στο 75ο λεπτό, η Ουκρανία μείωσε με ένα φανταστικό γκολ του Γιαρμολένκο, το σουτ του οποίου δεν μπόρεσε να αποσοβήσει ο Στεκέλενμπουργκ. Μόλις τρια λεπτά αργότερα, οι Ουκρανοί έφτασαν στην ισοφάριση σε 2-2 με τον Γιάρεμτσουκ.

Την λύτρωση στην Ουκρανία έδωσε ο Ντάμφρις, ο οποίος στο 85ο λεπτό με κεφαλιά έκανε το 3-2 για τους Οράνιε.