Έτσι απαντάει η ΑΕΚ- Διέλυσε τον ΠΑΟΚ (28-38) στο «σπίτι» του για να σταματήσει την κλάψα!

Η ΑΕΚ συνέτριψε τον ΠΑΟΚ με 28-38 και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς του πρωταθλήματος

Η ΑΕΚ έχει μάθει να μιλάει μόνο στο γήπεδο και αυτό έκανε και σήμερα. Στην …κλάψα και στις ανακοινώσεις του ΠΑΟΚ απάντησε με γκολ διαλύοντας τον μέσα στο «σπίτι» του με 28-38 για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ στη Θεσσαλονίκη. Με τη νίκη αυτή η «Ένωση» εξασφάλισε την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς που ξεκινούν στις 22 Ιουνίου και περιμένει την Τετάρτη να μάθει τον αντίπαλο της ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Διομήδη. Η ΑΕΚ χωρίς τον Δημήτρη Δημητρούλια στον πάγκο αλλά με τον Αλέξη Αλβανό, έκανε επίδειξη δύναμης φτάνοντας σε μια ευρεία νίκη κάνοντας παράλληλα και ροτέισον. Οι παίκτες του «Δικεφάλου» ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη έριξαν …ταχύτητα σεβόμενοι αυτούς που αμφισβήτησαν την ανωτερότητα της.

Τον «έπνιξε» από την αρχή

Την καλύτερη της εμφάνιση στα πλέι οφ πραγματοποίησε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον ΠΑΟΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν ότι ήθελαν μέσα στο γήπεδο απέναντι σε έναν ανήμπορο να αντιδράσει αντίπαλο. Η «Ένωση» έχοντας ενέργεια και πολλά τρεξίματα μέσα στο παιχνίδι της κατάφερε πολύ γρήγορα να εκτοξεύσει την διαφορά εμποδίζοντας έτσι τον ΠΑΟΚ να μετατρέψει το ματς σε …ροντέο όπως τις άλλες δύο φορές. Ο Κεδέρης έκανε το 0-2, ο Τζηράς ανέβασε κι άλλο την διαφορά σε 6-10 και ο Μυλωνάς έφερε την διαφορά στο +5.  Πιέζοντας σε όλα τα μήκη του γηπέδου η ΑΕΚ έβγαινε πολύ γρήγορα στον αιφνιδιασμό έχοντας εξαιρετικά ποσοστά αποτελεσματικότητας. Ο Κοσάνοβιτς κάτω από τα δοκάρια προσέθετε σταθερότητα στην άμυνα για ρεσιτάλ της «Ένωσης». Ο εξαιρετικός χθες Τζηράς εκτόξευσε την διαφορά στο 7-17. Ο ΠΑΟΚ ήταν εμφανές πως δυσκολευόταν στην οργανωμένη άμυνα των «κιτρινόμαυρων» που έδειχναν ασταμάτητοι. Ο νεαρός Γιάντσα πέτυχε δύο όμορφα γκολ, ο Καλόμοιρος επίσης πρόσθεσε το όνομα του στη στη λίστα των σκόρερ. Το ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ να προηγείται με 10-24 έχοντας «χτίσει» μια διαφορά ασφαλείας για τη νίκη.

Χαμήλωσε …ταχύτητα

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν λογικό χαμήλωσε …ταχύτητα κάνοντας και συντήρηση δυνάμεων. Ο ΠΑΟΚ όπως ήταν αναμενόμενο προσπάθησε να αντιδράσει αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός. Ο Μπάμπης Δομπρής έδωσε σημαντικές βοήθειες στην ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας το 17-28 και το 20-31 διατηρώντας την διαφορά της ΑΕΚ σταθερά πάνω από τα δέκα γκολ. Ο Γιάντσα ήταν εντυπωσιακός πετυχαίνοντας πολλά όμορφα και σημαντικά γκολ. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να «ψαλιδίσουν» την διαφορά η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 28-38.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 28-38

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 5-8, 7-14, 7-17, 9-20, 10-24 (ημίχρονο),12-27, 15-27, 19-30, 23-32, 26-34, 28-38

ΠΑΟΚ: Βελισσαρίου, Γκιγκόφ, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 2, Αποστόλου 3, Σεϊρεκίδης 6, Τσαναξίδης 3, Παπαβασίλης 2, Καβουσανάκης 3, Λιάπης 2, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης 1, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Γιάντσα 5, Τζηράς 10, Δομπρής 3, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Κοτσιώνης, Λέμος 2, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς, Αραπακόπουλος 3, Καλόμοιρος 2, Μπουνέτα 2, Κεδέρης 6

Διαιτητές: Πατιός – Μπέτμαν, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 2/2 – 3/4