Φινάλε με μπασκετάρα από την ΑΕΚ, 20άρα (95-72) στο κεφάλι του Προμηθέα Πάτρας και του Γιατρά!

Η ΑΕΚ διέλυσε τον Προμηθέα Πάτρας του Γιατρά και έκλεισε τη σεζόν στην 3η θέση

Η ΑΕΚ «πάτησε» με 95-72 τον Προμηθέα Πάτρας και πήρε την τρίτη θέση στην Basket League!

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την σεζόν με νίκη απέναντι στον Προμηθέα και κατακτώντας την 3η θέση της τελικής κατάταξης. Κορυφαίος για την Ένωση ο Μέικον με τον Μορέιρα ενώ όλοι οι παίκτες είχαν καλή απόδοση. Αποθέωση για τον Νίκο Ζήση στο πιθανότατα τελευταίο ματς της καριέρας του στο τέλος του αγώνα.

H AEK ξεκίνησε με αρχική πεντάδα τους Μέικον, Μωραίτη Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις και Μορέιρα ενώ ο Προμηθέας παρέταξε τους Γκραντ, Λούντζη, Αγραβάνη, Γιαννόπουλο και Αγραβάνη. Με τρίποντο του Μωραΐτη ξεκίνησε ο αγώνας για τρέξει στον αιφνιδιασμό ο Μορέιρα και να κάνει ένα γρήγορο 7-0. Πολύ χαλαρό το παιχνίδι στο ξεκίνημα του αγώνα με τις 2 ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ και η ΑΕΚ προηγήθηκε 12-4 μετά από 5 λεπτά αγώνα. Ο Μορέιρα έκανε πάρτι στο ξεκίνημα του αγώνα με 9 πόντους με την ΑΕΚ να ελέγχει τον ρυθμό (17-8). Γκολ φάουλ από τον Γόντικα που πέρασε και αυτός στον αγώνα και έκανε το 22-10. Με δύο καλάθια του Γόντικα και του Αγκμπελίζ τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να κερδίζει με νταμπλ σκορ (24-12).

Το ευχάριστο παιχνίδι συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο με τις 2 ομάδες να σκοράρουν αρκετά και την ΑΕΚ να μεταφέρει την στόχευση της μέσα στο καλάθι, αφού οι 2 σέντερ της είχαν πετύχει 10 και 9 πόντους (31-18). Πολύ άνετα η ΑΕΚ έχει το προβάδισμα με +17 απέναντι σε έναν Προμηθέα που δείχνει συμβιβασμένος με την ροή της αναμέτρησης. Απίθανο τρίποντο του Λίνου και η διαφορά ξαναπήγε στους 13 αλλά ο Προμηθέας άρχισε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση του και μείωσε σε 42-29. Πήρε μπρος και ο Μέικον που άρχισε να μαγικά του για να ανεβάσει και πάλι την διαφορά στο +17. 10 σερί πόντοι του Μέικον έκαναν το σκορ 53-38 το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Μιχάλη Λούντζη ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για να σκοράρει με ντράιβ ο Μέικον για το 55-43. Ο Μορέιρα χόρεψε τον Αγκμπελίζ κάτω από το καλάθι και έκανε το 57-45. Τρίποντο του Γιόνας μετά από ασιστ του Μέικον και το σκορ πήγε και πάλι στο +15. Με ραβέρσα του Γκίκα το παιχνίδι άρχισε να ξεφεύγει και πάλι για την ΑΕΚ κάνοντας το σκορ 69-50. Γρήγορο 7-0 από τον Αγραβάνη και ο Προμηθέας επέστρεψε στον αγώνα (69-57). Η ΑΕΚ κόλλησε ξανά απέναντι στην ζώνη του Προμηθέα και του έδωσε την ευκαιρία να μειώσει και να κλείσει το δεκάλεπτο στο -10 (69-59).

Με καλάθι του Αγκμπελίζ και του Γόντικα ξεκίνησε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης και με τρίποντο του Κατσίβελη έγινε το 74-61. Νέο τρίποντο του Βλάντο και 2 βολές από τον Γιαννόπουλο διαμόρφωσαν το 77-65 στο 34’. Τρίτο συνεχόμενο τρίποντο από τον Μέικον και η διαφορά στο +15 για την ΑΕΚ. Ένα τρίποντο από το σπίτι του ο Μέικον και η διαφορά ξέφυγε και πάλι (83-67). 6ο συνεχόμενο τρίποντο για την ΑΕΚ και η διαφορά ξέφυγε στο +22 με τον Νίκο Ζήση να σκοράρει 6 σερί πόντους.

ΑΕΚ – Προμηθέας Πάτρας 95-72

Δεκάλεπτα: 24-12, 53-38, 69-59,95-72

ΑΕΚ (Αγγέλου): Ματσιούλις 9, Ζήσης 6, Μωραΐτης 3, Γιάνκοβιτς 11, Χρυσικόπουλος 7, Μαυροειδής 4, Γκίκας 4, Κατσίβελης 6, Γόντικάς 12, Μέικον 20, Μορέιρα 13.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελίζ 12, Λούντζης 11, Γκραντ 4, Γιαννόπουλος 14, Γκραντ , Αγραβάνης Γ. 4, Φορντ , Χριστοδούλου 7, Τανούλης , Μπαζίνας 3, Αγραβάνης 17, Κουρουπάκης .