NBA: Εκπληκτικός Λέοναρντ με 45 πόντους και Μάβερικς-Κλίπερς 3-3 (VIDEO)

Με ηγέτη τον Κουάι Λέοναρντ οι Κλίπερς επικράτησαν τα ξημερώματα με 104-97 των Μάβερικς στο Ντάλακς και έφεραν στο 3-3 στη σειρά, η οποία θα κριθεί στο Λος Άντζελες και θα μάθουμε ποια ομάδα θα περάσει στην ημιτελική φάση της Δυτικής Περιφέρειας.

Ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ έκανε ό,τι ήθελε την παρέα του Ντόντιτς, η οποία είχε βρεθεί να προηγείται στην 4η περίοδο με 77-75, όμως στο τελευταίο μέρος του ματς οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν απόδοση και έδωσαν παράταση στην αγωνία.

Ο Λέοναρντ πέτυχε 45 πόντους (18/25 σουτ, 5/9 τρίπ., 6 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κλεψ. Και 4 λάθη) σε 41:48 λεπτά συμμετοχής. Το LA βοήθησαν με την παρουσία τους ο Τζάκσον με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Τζορτζ πρόσθεσε άλλους 20 πόντους και είχε 13 ριμπάουντ.
Από τη μεριά του, ο Λούκα Ντόντσιτς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους (11/24 σουτ) και 11 ασίστ. Ο Σλοβένος σταρ είχε μόλις 5 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (και 15 στο πρώτο). Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ είχε 23 πόντους, ενώ αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο κατά τη διάρκεια του αγώνα.