Μέικον από το... NBA και η ΑΕΚ «τάπωσε» (113-101) τον Προμηθέα Πάτρας και τον Γιατρά!

Η ΑΕΚ διέλυσε τον Προμηθέα Πατρών και έκανε το 1-1 με τον Μέικον στους 42π.

Στα ίσα έφερε τη σειρά με τον Προμηθέα Πατρών η ΑΕΚ, με τον Ντάριλ Μέικον να κάνει μία εξαιρετική εμφάνιση πετυχαίνοντας 42 πόντους!

Η ΑΕΚ κέρδισε και έκανε το 1-1 με «όργια» του Ντάριλ Μέικον σε ένα ματς που ήταν αποφασιστική και στο 2ο ημίχρονο πάτησε γκάζι και ξέφυγε από τον Προμηθέα Πάτρας.

Ο Αμερικανός της ΑΕΚ ήταν ασταμάτητος με 9/11 τρίποντα και είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μορέιρα που επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις. Πλέον η σειρά πάει στην Πάτρα και τον τρίτο αγώνα που είναι συνήθως και ο πιο σημαντικός.

To ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Μέικον, Κατσίβελη, Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλο και Γόντικα, ενώ ο Προμηθέας παρέταξε τους Γκραντ, Κλαβέλ, Χριστοδούλου, Φορντ, Αγκμπελίζ. Με 4 τρίποντα ξεκίνησε το ματς, δύο για τον Κλαβέλ και ένα από Κατσίβελη και Μέικον (6-6). Ακόμα ένα τρίποντο από τον Χριστοδούλου και ένα καλάθι του Κλαβέλ έκανε το 6-12 για να μειώσει μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο Γόντικας και με τρίποντο του Βλάντο το σκορ έγινε 11-12. Η ΑΕΚ έτρεξε ένα 9-0 σερί με πρωταγωνιστή τον Γόντικα με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ με 15-12. Ο Γκίκας με την είσοδο του στο παιχνίδι σκόραρε για να απαντήσει ο Γκραντ άμεσα (17-16). Δεύτερο τρίποντο του Μέικον και ξαναπέρασε μπροστά η ΑΕΚ με 24-19.  Ακόμα ένα απίθανο τρίποντο του Μέικον (3/3) και τελείωσε η πρώτη περίοδος με 27-22 με τον Αμερικανό να έχει 11 πόντους.

Καλάθι του Ματσιούλις για να ξεκινήσει το 2ο δεκάλεπτο και 2 βολές του Κλαβέλ διαμόρφωσαν το 29-24. Πολύ καλή αντίδραση απέναντι στην ζώνη του Προμηθέα και εντυπωσιακό κάρφωμα του Μορέιρα που μπήκε και αυτός στην εξίσωση του ματς (33-27). Οι κοντοί της ΑΕΚ τροφοδοτούσαν σωστά τον Μορέιρα και εκείνος σκόραρε με όλους τους τρόπους (35-27). Η Ένωση πήγαινε την μπάλα κοντά στο καλάθι εκμεταλλευόμενη τα μισματς και είτε με τον Γόντικα είτε τον Μορέιρα σκόραρε εύκολα κάνοντας το 39-32 στο 15’.

Εντυπωσιακό καλάθι του Μέικον που κέρδισε και το φάουλ κάνοντας το 42-34. Τα αδέρφια Γκραντ σκόραραν συνεχόμενους πόντους για τον Προμηθέα μειώνοντας σε 45-41. Με τρίποντο του Αγραβάνη και 1 βολή τεχνικής ποινής που χρεώθηκε στον Αγγέλου έφεραν τον Προμηθέα σε απόσταση βολής, για να μεγαλώσει την διαφορά με τρίποντο ο Γιάνκοβιτς (52-48). Ωραία δημιουργία του Μέικον και άλλη μια ασιστ στον Μορέιρα που σκόραρε από κοντά και έκανε το 54-49. Με ακόμα μια εντυπωσιακή προσπάθεια ο Μέικον σκόραρε και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 56-51, με τον Αμερικάνο να έχει 18 πόντους στο ημίχρονο.

Ξεκίνημα του 2ου ημίχρονο με τον Γκραντ να σκοράρει κάτω από το καλάθι και να μειώνει σε 56-53. 4 σερί πόντοι από τον Μορέιρα που δεν έχει αντίπαλο μέσα στην ρακέτα (60-53). Τρίποντο του Γιάνκοβιτς και αμέσως μετά καλάθι στον αιφνιδιασμό για να πάρει για πρώτη φορά η ΑΕΚ διαφορά 12 πόντων (65-53). Η ΑΕΚ είχε βρει καλό επιθετικό ρυθμό με αποτέλεσμα να σκοράρει με ευκολία και να μεγαλώνει την διαφορά (72-57). Ένα 7-0 σερί του Προμηθέα και του Κλαβέλ προσωπικά μείωσαν την διαφορά για να σκοράρει σε νεκρό χρόνο ο Λίνος και να γράψει το 74-64.

Ο Μέικον με το 6ο του τρίποντο είχε επιδοθεί σε μια κόντρα με τον Κλαβέλ που σκοράρουν συνεχώς από τα 6,25 με το σκορ στο 82-74. Βομβαρδισμός τριπόντων από τις 2 ομάδες στην 4η περίοδο με τον Μέικον να είναι ασταμάτητος (88-76).

Ο Μέικον συνέχισε τα μαγικά του όντας ασταμάτητος πραγματικά κάνοντας το 95-80 φτάνοντας τους 32 πόντους. Ο Κλαβέλ μόνος του κρατούσε τον Προμηθέα στον αγώνα αφού σκόραρε αποκλειστικά εκείνος (107-90). Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά καθαρίσει ως αναφορά τον νικητή και οι 2 ομάδες έπαιζαν ελεύθερα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 113-101.

ΑΕΚ – Προμηθέας Πάτρας 113-101

Δεκάλεπτα: 27-22, 56-51, 74-64, 113-101

ΑΕΚ (Αγγέλου): Ματσιούλις 6, Ζήσης 4, Μωραΐτης , Γιάνκοβιτς 11, Χρυσικόπουλος 7, Μαυροειδής, Γκίκας 12, Κατσίβελης 5, Γόντικάς 12, Μέικον 42, Μορέιρα 14.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελίζ 7, Λούντζης , Γκραντ 6, Γιαννόπουλος 4, Γκραντ 16, Αγραβάνης Γ. 9, Φορντ , Χριστοδούλου 5, Τανούλης 2, Μπαζίνας 5, Κλαβέλ 45, Κουρουπάκης 2.